Je potrebné chrániť sa proti slnku počas celého dňa? Aký opaľovací krém zvoliť? Čo znamená číslo ochranného faktoru na prípravku? Doprajeme si tak dôležitý vitamín D i napriek tomu, že sa budeme neustále natierať?
Ako mamička dvoch chlapcov som na tieto otázky hľadala jasné a rýchle odpovede.
Pravdepodobne väčšina z nás používa v lete opaľovacie krémy. Patríte aj Vy medzi osoby, ktoré bez toho, aby si natreli celé telo, na slnko ani nevyjdú? Alebo naopak, nechránite sa žiadnym spôsobom voči slnečnému žiareniu? Skúsme nájsť odpovede spoločne.
Ako sa chrániť a podľa čoho si vybrať najvhodnejšie opaľovacie prípravky?
Číslo SPF – ochranného faktoru na opaľovacích prípravkoch
Vo výskume časopisu JAMA dermatology sa zistilo, že viac ako polovica ľudí nerozumie číslu ochranného faktora, ktoré je uvedené na obale každého prípravku na opaľovanie.
Viete, čo to číslo naozaj znamená? Donedávna to zrejmé nebolo ani mne! Vysvetľovala som si to jednoducho. Čím väčšie číslo faktoru, tým lepšia ochrana proti slnečným lúčom!
Poniektorí to vnímame takto:“ Faktor SPF 50? S tak vysokým ochranným faktorom sa predsa neopálim a ostanem biela!“
Aká je pravda?
[content id=3487][/content]
Ak máte svetlú pokožku (môže to byť aj pokožka dieťaťa napr. do 3 rokov) a k jej začervenaniu dochádza do 10 minút od pobytu na slnku, opaľovací krém s faktorom SPF 50 by vám mal oddialiť začervenanie až o 500 minút, teda o cca 8 hodín (50×10 = SPF50 x 10 min). Možno si práve hovoríte, čože, veď sa vkuse natieram!
Treba si však uvedomiť, že tento čas sa kráti každým pobytom vo vode!
TIP: Ak ste typ človeka, ktorý sa nerád natiera, jednoznačne zvoľte produkt s najvyšším možným faktorom!
Ako viem „kolkátku“ a ktorý faktor použiť?
U každého z nás sa prejavuje citlivosť na slnko iným spôsobom. V koži sa nachádza určité množstvo kožného pigmentu melanínu, ktorý chráni organizmus proti UV žiareniu. Tieto sú geneticky dané. Jednotlivé fototypy vyjadrujú intenzitu pigmentácie. Znamená to, že čím sú svetlejšie vlasy, oči a pleť, tým nižší je index kožného fototypu! V takomto prípade sa odporúča najvyšší ochranný faktor.
Poďla fitzpatrick metodiky poznáme 7 typov pletí. V skratke som ich zhrnula do 3 kategórií:
- fototyp pokožky SVETLÝ (citlivý na slnečné lúče) -svetlé a ryšavé vlasy, pehy, oči zelené, modré – spálenie na slnku cca do 10 minút – na Slovensku by mali stačiť prípravky na opaľovanie s ochranou SPF 30. Pri mori sa už odporúča použiť ochranný faktor SPF 50.
- fototyp pokožky STREDNÝ (slnečné lúče znáša priemerne) – svetlohnedé až hnedé vlasy, pehy, svetlejšia pokožka, všetky farebné odtiene očí – odporúča sa používať ochranný faktor SPF 25 až 30.
- fototyp pokožky TMAVÝ (slnečné lúče znáša dobre) – tmavé vlasy, tmavohnedé oči – tieto typy osôb majú tmavšiu pleť aj počas zimy. Aj napriek tomu, že ich pleť je odolná voči spáleniu, mali by používať krémy s minimálnym ochranným faktorom SPF 10. Dôvod je jednoduchý – chrániť sa voči škodlivým účinkom UV žiarenia!
Čo sú UV-A, UV-B a UV-C žiarenia?
Slnečný lúč, zjednodušene napísané, pozostáva najmä z ultrafialového žiarenia A,B,C (UVA,UVB,UVC). Poďme si ich pekne postupne vysvetliť.
- UV-A žiarenie – preniká cez oblaky až do úplnej hĺbky našej kože. Skvelé je, že vďaka tomu máme po dlhšom opaľovaní krásnu čokoládovo – hnedú farbu pleti 🙂. UV-A tvorí 90 % z celkového UV žiarenia. Chrániť sa je veľmi dôležité, nakoľko preniká hlbšie do pokožky a spôsobuje vysúšanie a starnutie kože. Taktiež zvyšuje riziko vzniku melanómu kože, čiže rakoviny!
- UV-B žiarenie – má pozitívny vplyv na tvorenie vitamínu D. Pôsobí len na povrch pokožky a hlavnou príčinou začervenania kože. (Každý z vás určite pozná ten nepríjemný pocit po spálení kože, a samozrejme aj nepekné odlupovanie sa.)
- UV – C žiarenie – sa na Zem nedostane cez vrstvu ozónu, preto sa ním my, obyčajní ľudia ani nezaoberáme.
Aká je intenzita slnečného žiarenia a od čoho závisí?
UV-A žiarenie je pomerne konštantné a je jedno, či sa nachádzate v Európe alebo niekde v strednej Amerike.
Čím bližšie ste k rovníku, tým viac stúpa intenzita UV-B lúčov, preto sa vaša pokožka spáli rýchlejšie.
Čo je vitamín D a načo ho potrebujeme?
Vitamínu D sa hovorí aj „slnečný“ vitamín. Až neuveriteľných 90% vitamínu D získavame zo slnečného UV žiarenia, najmä z UV-B žiarenia. Vďaka slnečným lúčom vzniká v tele látka serotonín, ktorý sa nazýva aj hormónom dobrej nálady. Menšia časť vitamínu D je dodávaná potravou hlavne počas jesene a zimy. Tento vitamín (hormón) pôsobí na náš organizmus komplexne a to nielen v detstve, ale aj v dospelosti!
[content id=3493][/content]
Takmer 41 % obyvateľstva Slovenska trpí nedostatkom vitamínu D. Dôležité fakty, ktoré je potrebné o vstrebávaní vitamínu D do pokožky poznať:
- UV-B lúče neprenikajú cez opaľovacie krémy a preto sa vitamín D nevytvára.
- UV-B žiarenie je najsilnejšie na poludnie, keď je slnko najvyššie. Vtedy je čas na prijímanie vitamínu D najvhodnejší.
- V lete sa odporúča prijímať vitamín D zo slnečného žiarenia od 10-11 do 12 tej hodiny, poobede medzi 14:00 a 15:00 tou hodinou. Pobyt na slnku v trvaní 10-15 minút bez ochrany opaľovacím krémom vám zaručí dostatočný prísun tak dôležitého vitamínu D!
- Vitamín D vplýva okrem správneho vývoja a rastu zdravej kostry aj na imunitu a správne fungovanie svalov a celkovej nervovej sústavy.
- Vitamín D má obrovský vplyv na celú našu psychickú a fyzickú pohodu.
- Dôsledkom nedostatku vitamínu D môže byť pocit únavy, úzkosť, zlá nálada a depresia!
Keď vyjde slnko, som šťastná a plná pozitívnej energie. Nie nadarmo sa hovorí, idem na slnko načerpať energiu! U mňa to platí 1000 násobne :D. U nás je to tak, že deti pošlem na ranné slniečko na 15 min a až potom ich natriem opaľovacím krémom.
Prečo sa niektoré krémy natierajú ľahšie a iné nie?
Poznáme dva druhy filtrov:
- Fyzikálny filter, ktorý využíva princíp odrazu.
Pomocou mikrokryštálov vytvorí na koži súvislú vrstvu, ktorá odrazí dopadajúce lúče a zabráni UV žiareniu preniknúť do kože. Vznikne biely povlak, ktorý sa do kože nevstrebáva. Ide hlavne o krémy pre citlivú a detskú pokožku.
- Chemický filter, ktorý UV žiarenie pohlcuje a premieňa ho na teplo.
Krémy nevytvárajú filter a aby boli aktívne, musia sa do pokožky vstrebať. Tieto produkty zväčša obsahujú chemické zlúčeniny ako kyselinu p-aminobenzoovú, oxybenzón či homosalát. Tieto krémy sú vhodné pre normálnu pleť.
Pre naše deti používame teraz už klasické detské krémy s chemickým filtrom.
Aký opaľovací krém zvoliť? Podľa čoho vyberať?
V prvom rade by sme si mali uvedomiť, čo našej pokožke ubližuje. Ak je to možné, vyberajme si také produkty, ktoré chránia našu i detskú pokožku. Detská pokožka je podstatne citlivejšia, ako tá naša. Pre deti sú preto určené špeciálne prípravky.
Ja kupujem a často používam s deťmi práve produkt pre deti.
Opaľovacie prípravky by mali byť:
- bez parabénov (najčastejšie používané konzervanty) a bez farbív,
- bez nanočastíc (nano). Krémy by mali obsahovať mikročastice, ktoré sa na rozdiel od nanočastíc do pokožky nevstrebú.
- bez emulgátorov,
- bez parfumov.
Splniť tieto požiadavky je takmer nemožné!
Ako to je s vodeodolnosťou prípravkov?
Na to, aby bol produkt vodeodolný, je potrebné ho nanášať podľa pokynov v návode.
Maminky, dbajte na to, aby sa vaše deti nespálili!
Moje skúsenosti a postrehy
Bábätká a deti do 3 rokov
- Odporúčam chrániť vaše batoľatá pred slnečným žiarením aj pomocou UV oblečenia vrátane čiapočiek s UV filtrom.
- Keď boli moji chlapci ešte malé bábätká, natierala som ich obľúbeným opaľovacím krémom značky Bioderma. Krém s fyzikálnym filtrom, ktorý spoznáte podľa toho, že na pokožke vášho dieťaťa vytvorí súvislú vrstvu bieleho povlaku, je úžasný ešte aj v tom, že poukáže na vašu nedôslednosť pri natieraní deťúreniec. Nezaručujem, že natieranie nebude náročné! 😀
- Najmenšie bábätká (do 6 mesiacov) zbytočne nevystavujte na priamom slnku. Namiesto toho im podávajte vitamín D vo forme kvapiek.
Teraz, keď sú už chlapci starší (8 a 5 rokov), prijímame tak dôležitý vitamín D prirodzenou cestou – maximálnym pobytom na slnku!
Deti staršie ako 4 roky
- Pre naše deti používam najčastejšie detské opaľovacie krémy s chemickým filtrom s ochranným faktorom 30. Konečne sa do pokožky ľahko vtierajú a vstrebávajú.
- Mám skúsenosti s viacerými opaľovacími značkami. Okrem značky bioderma sa nám osvedčili aj značky Avene, Daylong, Eucerin a aj lacnejší Cien/ Nivea.
[content id=3502][/content]
Akú značku opaľovacieho krému idem skúsiť tento rok?
Keďže som typ človeka, ktorý rád skúša nové produkty, tento rok by som chcela spoznať nemeckú značku Ladival.
V prípravkoch značky Ladival je v Európe dosiaľ obsiahnutý unikátny infračervený ochranný Komplex. Podľa výrobcu je opaľovacie mlieko dobre tolerované a vhodné aj pre deti s atopickým ekzémom. Považuje sa za mimoriadne vodeodolný, bez emulgátorov, parfumov, farbív a konzervantov. A čo je veľmi podstatné, neobsahuje žiadne nanočastice!
Tak čo poviete, máte s touto značkou skúsenosti? Určite mi dajte vedieť.
Niekedy sa mi manžel smeje, že produkty vyberám podľa dizajnu. Z časti má pravdu! Áno, najskôr ma zaujme obal, potom cena, ALE vždy si prečítam aj zloženie a recenzie!
Budem rada, ak mi dáte vedieť, ako sa pred slnečnými lúčmi chránite vy.
Ak vás zaujíma tematika opaľovania a jej účinkov na náš zdravotný stav, tak si prečítajte ďalší zaujímavý článok, v ktorom sa dozviete napr. aj to, či je vhodné si šperky brať na pláž.
Čo dodať na záver?
Chráňte sa pred UV žiarením nielen počas letných mesiacov, ale aj počas celého roka!
Budem rada, ak sa navzájom budeme inšpirovať! Túto tému považujem za „neverending story“, riešenú dokolečka a donekonečna. 😀
Bonus na záver:
Ak ešte nemáte vybratú tohtoročnú dovolenku, odporúčam vám stiahnuť si ZDARMA môj skvelý ebook „Kam s deťmi v Chorvátsku“