Plitvice – neďaleký čarovný raj

Chceli by ste navštíviť najznámejší národný park v obľúbenom Chorvátsku?

Doprajte si čas na úchvatné a dych berúce objatie prírody, pohľad na čarovné vodopády, plavbu loďou a tichú prechádzku cez les mimo rušného diania turistov. Nezabudnite si oddýchnuť na lavičke v pokojných zákutiach jazera plného lekna a spadnutých stromov a v neposlednom rade si vychutnajte spätnú jazdu vláčikom, ktorú vnímate ako odmenu po dobre vykonanej práci.

Už ako dieťa som pravidelne chodievala do Slovinska – Chorvátska, nakoľko sa môj dedko  narodil v Slovinsku, priamo v hlavnom meste Ljubljana. Každoročné výlety do Slovinska  a Chorvátska boli pre mňa radostnou a očakávanou udalosťou.

Je to neuveriteľné, ale Plitvické jazerá som ako dieťa nikdy nenavštívila!

Ako je to možné? Vždy sa vyskytla nejaká výhovorka. „Pôjdeme inokedy, keď budeme mať viac času na prehliadku parku…keď bude lepšie počasie… nebudeme tak unavení… nebude tak teplo… nebude tak zima. Proste neskutočne veľa „prečo NIE“!

Tento rok som si však túto destináciu pridala do môjho osobného zoznamu „Musím vidieť – must see“. Áno, aj takéto „menšie sny“ treba nasledovať!

Na výlet na Plitvické jazerá som sa vybrala bez manžela a bez detí a tvrdím, že to bolo to najlepšie rozhodnutie! Poznáte to: traja chlapi pokope znamená večné fňukanie typu som unavený, som hladný, už nevládzem, kedy tam už budeme!

Áno je to tak. Bola som rozhodnutá ísť autobusovým zájazdom sama, resp. s ďalšími 51 osobami. 😀 Nakoniec sa však ku mne pridala manželova sesternica Adrika a Plitvice sme dali na babskú jazdu!

Chcela som byť z domu preč, ale iba na kratší čas a s čo najmenším rozpočtom. Voľba preto padla – hoc′ s malou dušičkou – na autobusový zájazd.

Pamätám si, keď som sa v 15-tich rokoch zaprisahala, že už nikdy viac autobusom nepocestujem! Za túto fóbiu vďačím jednej nepríjemnej, 11 hodinovej ceste, ktorú som absolvovala, keď som išla navštíviť sestru, do Francúzska. Poznáte to, keď si nepripúšťate myšlienku, že by ste mali sedieť vedľa nepríjemného človeka…veď vám sa to stať nemôže. Ale môže!

Byť 3 hodiny prilepená na sklo s nádejou, že ten páchnuci tučný muž pri vás je len zlým snom a vy sa prebudíte do ružovej reality. Bola som na seba nesmierne hrdá, že som sa v 15 rokoch prekonala a vybavila som si nakoniec lepšie miesto vďaka ústretovosti šoféra. Poznačilo to však môj pohľad na autobusové zájazdy na ďalších 20 rokov.

Až doteraz!

Čas a rozpočet, boli tentoraz kľúčovým faktorom pre voľbu autobusového zájazdu!

S ruksakom na chrbte a s vankúšikom v ruke sme so sesternicou odchádzali v piatok v noci 10.mája autobusom z Bratislavy do Chorvátska a vrátili sa  v nedeľu nadránom. Celú sobotu sme strávili v krásnej prírode na Plitviciach. Deň sme ukončili večernou prechádzkou a chutnou večerou v príjemnej reštaurácii v hlavnom meste Chorvátska Zagrebe.

Čo si so sebou vziať , pokyny zájazdu na Plitvické jazerá:

  • Platný cestovný doklad je povinný kvôli kontrole na hraniciach. Dospelým stačí aj občiansky preukaz, deti musia mať pri sebe aj CESTOVNÝ PAS. Vziať si so sebou chorvátske kuny je vhodnejšie, ako zháňať zmenáreň priamo na mieste. Vstup do parku je možné platiť aj platobnou kartou, avšak nie všetky bufety prijímajú túto formu platby.
  • Odporúčaná je pevná obuv. Treba rátať aj s nepriaznivým počasím, v tom prípade poslúži pršiplášť.
  • V jazerách nie je povolené kúpať sa.

Ja by som ešte do zoznamu pridala aj opaľovací krém. (Usmievam sa pri myšlienke, že som sa celkom pekne spálila napriek tomu, že som sa ochrane pred slnkom venovala v jednom zo svojich článkov! Nuž, aj majster tesár sa utne!):D

Ceny – vstup a čo koľko stojí

Ponúkam rýchly cenník. V top sezóne vyjde vstup pre dospelú osobu 250 kun (cca 33 eur), mimo sezóny je to 90 – 100 kun (12-14 eur), závisí to od toho, či idete ako rodina, alebo väčšia skupinka. Deti do 7 rokov majú vstup zdarma, od 7 do 18 rokov sa platí 50 kun mimo sezóny (cca 6-7 eur) a v sezóne sa to vyšplhá na dieťa 120 kun (cca 16 eur). Sú to neuveriteľné rozdiely! Aktuálny cenník nájdete na oficiálnej stránke plitvických jazier.

Nás vyšiel vstup v mesiaci máj s možnosťou zľavy za skupinu na presne 90 kun, čo je v prepočte skvelých cca 12-13 eur!

Pre orientáciu: pivo a nealkoholicé nápoje (ako cola, sprite, ice tea) stoja cca 20 kún (cca 2,70 eur), štvrť grilovaného kuraťa, hranolky šalát a pivo spolu cca 70 kún (cca 10 eur).

Kedy sem prísť:

Ak sa chcete vyhnúť masám turistov, podľa odporúčania nášho sprievodcu navštívte Plitvice v období mimo sezóny, a to v mesiacoch apríl, máj alebo október

  • Vyhnete sa tak letným horúčavám.
  • Je väčšia pravdepodobnosť, že bude viac vody vo vodopádoch a tým bude pohľad na ne ešte krajší.
  • Zažijete menej turistov na chodníkoch i pri bufetoch, budete mať väčšiu šancu si oddýchnuť na lavičkách i užiť si tichú prechádzku lesom a čerstvým vzduchom.
  • Cena vstupu je o polovicu lacnejšia a ak idete ako skupinka, zľava je ešte väčšia.
  • Nevýhoda obdobia mimo sezóny – v niektorých bufetoch pripravujú teplé jedlá iba počas sezóny! (V cieli pri vlakovej stanici st3 sme sa mohli v bufete občerstviť okrem nápojov iba nanukmi.)

 Oficiálna stránka a jej pokyny:

  • Plitvické jazerá – lístky online je nevyhnutné zakúpiť minimálne 2 dni pred plánovaným príchodom. Registrácia vopred je potrebná!
  • V cene lístka máte aj plavbu loďou cez jazero a spätnú cestu vláčikom.
  • Sú tam dva vstupy – vstup / Entrance 1 a vstup /Entrance 2. Odporúčam vstup cez 1, nakoľko sa vám po pár metroch naskytne pohľad na najväčšie vodopády – Veliki slap (Big Waterfalls) – nielen na Plitviciach, ale aj v celom Chorvátsku.

Rezervujte si vaše miesto vopred!

Na Plitvických jazerách nájdete krásnu tyrkysovú vodu, všade navôkol vás prekvapia menšie i väčšie nádherné vodopády. Prechádzku popri a ponad jazero môžete striedať s plavbou loďou, resp., si zvoliť dlhšiu trasu (napr. aj trasu K) výstupom do kopcovitého lesa, ktorý ponúka nielen výhľad na vodopády a okolitú prírodu, ale aj osviežujúci pocit úplného pokoja, občas narušený hučaním vodopádu.

Okolo jazera sa nachádzajú útulné drevené lavičky, na ktorých si môžete oddýchnuť a kochať sa čarovným výhľadom na protiľahlé jazero s nespočetnými vodopádmi. (Som si istá, že túto chvíľku relaxu si všetci užijete!) 😀

 Okruhy, ktoré si na Plitvických jazerách môžete zvoliť:

Opíšem tri základné trasy, avšak všetky trasy máte znázornené na skvelej stránke plitvička jezera.

Najkratšiu trasu tvorí 2-3 hodinový okruh, stredne náročnú trasu okruh v trvaní 3-4 hodín a náročnejšiu trasu s 6-8 hodinovým okruhom.

Trasa A (program A) – cca 3500m okruh, trvá  2-3 hodiny.

Od vstupu 1 (entrance 1) sa cestou a chodníčkami dostanete k dolným jazerám – Novakovica, Kaluderovac, Gavanovac a Milanovac až po Kozjački mostovi.  Sem sa dostanete pokojne aj s kočíkom.

Trasa B (program B) – asi 4000m okruh, trvá 3-4 hodiny.

Trasou A+ (začína pri vstupe Entrance 1) sa dostanete k dolným jazerám. Ďalej už pokračujete pešo až k stanovišti P3, kde máte k dispozícii vyhliadkovú plavbu loďou po jazere Kozjak (najväčšie jazero na Plitviciach). (Verte mi, niet nad dobre vychladené pivo, ktoré si tu prvýkrát doprajete po príjemnej túre!)

Plavba je po pešej túre nielen príjemná, ale aj účelová. Otvorenou loďou sa totiž preveziete na druhú stranu označenú P1, odkiaľ máte možnosť vrátiť sa vláčikom alebo pešo späť ku vstupu/entrance 1, alebo vyjsť z parku pri vstupe/entrance 2. Túto trasu odporúčam najmä rodinám s deťmi, pre ktoré bude jazda vláčikom zo stanice (st2), resp. plavba loďou po dlhej pešej túre veľkou odmenou.

Trasa C (program C) –  má dĺžku 8000 m a trvá 4-6 hodín.

Trasa sa stane obľúbenou pre tých, ktorí chcú zájsť až k horným jazerám. Začína pri vstupe/entrance 1 a pokračuje spoločnou trasou s trasami A, alebo B. Zahŕňa dolné jazerá, plavbu loďkou po najväčšom jazere Kozjak, chôdzu pozdĺž horných jazier a návrat k vstupu 1 vláčikom od stanice st3.

My sme si odvážne a odhodlane zvolili trasu K, ktorá sa spočiatku vinie spoločne s trasou C.

Od vstupu/entrance 1 má okruh cca 18.300m a trvá asi 6 hodín. Dôležitou informáciou je aj to, že sa časť trasy absolvuje cez pokojný les, ktorého výškový rozdiel predstavuje výzvu pre jeho prekonanie. Pre nás dve to však nebol problém, ba práve naopak! Tichý les totiž odrádzal menej zdatných turistov a ponúkal relax na lavičkách s nádherným výhľadom na vodopády nad jazerom Okrugljak.

Druhú a tiež poslednú dlhšiu prestávku sme si dopriali na konci našej púte pri vlakovej stanici St3, kde sme strávili asi tak 1,5 hodiny. Úsmev na tvári nám nezamrzol ani pri zistení, že okrem nanukov si veru žiadne kalórie nedoprajeme! To nič, ponuka nápojov a kávy dáva zabudnúť na hlad. Musíme sa zmieriť s myšlienkou, že plný servis je k dispozícii až počas sezóny.

Ako dlho jazdí vláčik:

Spiatočnú jazdu vláčikom sme už vnímali ako rozlúčku s úžasnou prírodou. Bola to však príjemná rozlúčka, nakoľko začína v stanici St3 a končí v stanici St1, čo predstavuje 20 minútovú jazdu tichým vláčikom. (Turisti, ktorí vystúpili nepremyslene na vlakovej stanici St2, kde vláčik na chvíľu zastal, si museli dodatočne odšľapať alebo počkať na ďalší vláčik.) Od stanice St1 si pripomenieme prežitú celodennú túru posledným 1 km, ktorý nás už navigoval k parkovisku.

Nemôžem tvrdiť, že nás ten 1 km neprekvapil! Vystúpite z vlaku a očakávate, že vás bude vítať parkovisko s autobusmi!  Vítal, ale až po 10 minútach, na čo nás zabudol upozorniť aj náš sympatický sprievodca.

Nuž, výsledkom bolo, že sme unavené, ale šťastné vyskočili na autobusové schodíky sprevádzané skúmavými pohľadmi našich spolucestujúcich s malým meškaním, avšak poučené, že napriek 20 minútovej jazde vláčikom si treba rezervovať na cestu späť cca 30 – 40 minút.

Ako dlho sa plaví loď:

Rátajte s cca 15-20 minútami. Plavbu otvorenou loďou môže  znepríjemniť iba vietor a nepriaznivé počasie.

Je park vhodný aj pre deti a rodičov s kočíkmi ?

Áno, pokiaľ navštívite iba spodnú časť národného parku, kde nájdete pri vstupe/ entrance 1 najväčšie vodopády Veliki slap tečúce do jazera Kaluderovac. Bežne sme sa tam stretli s deťmi okolo 6 a viac rokov, ktoré si šikovnejšie ako ja dávali pozor, kam šľapú. Chodníky sú totiž často riešené ako schodíky, ktoré zbadáte na poslednú chvíľu. Nemusím vám hovoriť, že sme sa párkrát potkli! O zábavu bolo postarané, hlavne keď sa pritom usmievate do objektívu!

Zagreb – zastávka – Celodenný výlet sme okorenili krátkou zastávkou v Zagrebe, ktorý nás síce očaril svojou katedrálou a historickým námestím, ale bol predovšetkým pohostinným miestom, kde sme si konečne mohli dopriať teplé jedlo v príjemnej reštaurácii. Neboli sme samé, od niekoľkých stolov sa na nás usmievali naši spolupútnici, ktorí nám už dávno odpustili, že sme od jazier odchádzali s meškaním.

Moje resumé:

Plitvice sú nádherné a vhodné aj pre rodiny s deťmi. (Len sa okrem nádhernej prírody pozerajte aj pod nohy, aby sa z výletu nestala záchrana života! Samozrejme preháňam, ale opatrnosti nikdy nie je dosť.) Môžem slúžiť ako živý príklad. 🙂 Pre deti 5 a viac ročné túto destináciu určite odporúčam! Sama mám v pláne sa sem vrátiť aj s celou rodinou! (Podmienkou bude prísľub, že nebudú frfľať!)

Perlička na záver:

Ak si myslíte, že sú dni, keď všetko vychádza, tak to bol práve jeden z takýchto dní! Od vysnívaného miesta v autobuse (miestenka pri zadnom východe umožňovala pohodlnejšie sedenie), cez nádherné jarné počasie ( o pár dní zavreli park kvôli búrkam a hroziacim povodniam) až po neuveriteľne  naplnený deň v lone prírody sa vydarilo všetko k našej najväčšej spokojnosti. A spoločnosť spriaznenej duše je na nezaplatenie! 😀

Držím palce, aby ste mali podobný, ak nie lepší zážitok!

Inšpirujte sa ďalšími zážitkami v Chorvátsku a stiahnite si zdarma ebook

Sledujte nás aj na instagrame a na facebooku :). Ak sa vám článok páčil (aj nepáčil) tak budem rada ak sa odvďačíte formou like alebo spätnou väzbou 🙂

Ďakujem Gabi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *