Čo potrebujete vedieť pred cestou do Los Angeles (2/3)

LA Santa Monica

Ako som spomínala, Los Angeles je jedno obrovské miesto s 12 mil. obyvateľmi v aglomerácii kultúrneho a ekonomického centra so 4 mil. obyvateľov žijúcimi priamo v hlavnom meste Los Angeles. Los Angeles (L.A.) je známe bohatou rôznorodosťou a rozmanitosťou kultúr a ľudí.

Je centrom filmových štúdií, športu a samozrejme nájdete tu tiež multi kultúrne oblasti a nespočetné množstvo národov. Žije tu aj veľa bezdomovcov a nebezpečné gangy.

O pracovných možnostiach, ľuďoch a ako sa žije v L.A. sme sa dozvedeli z rozhovoru s mojou kamarátkou z Komárna, Betkou Lőrinczovou v časti: „Prišla do Los Angeles zo zvedavosti a našla tu domov (3/3)“.

Tipy na miesta, ktoré musíte na vlastné oči vidieť, sme spoločne vypracovali a spísali do článku: „Top 10 miest v Los Angeles (1/3)“

O tom čo potrebujete vedieť pred cestou do Los Angeles pokračujte čítaním tu:

Ako sa sem dostať najjednoduchšie? Kde najčastejšie prestupuješ, keď letíš domov?

Najčastejšie lietam do Viedne, tým smerom mám najlepšie spoje. Buď letím priamo L.A. – Londýn – Viedeň (na toto už pomaly zanevieram, nakoľko ma to vždy vyhadzuje na inom letisku, z ktorého následne odlietam do mojej cieľovej destinácie Viedeň. Nie je to nič príjemné, premiestňovať sa s veľkou batožinou v rámci Londýna z jedného letiska na druhé), alebo je možné prestupovať v Turecku v Istanbule (keď však lietam cez Istanbul s Turkish Airlines, nemám dobrý pocit a nie je to pre mňa ani lákavá krajina, hm…)

Nakoniec pre mňa, ako občianku Ameriky, je najvýhodnejšie letieť cez Írsko – Dublin s tým, že tam je už zriadený samostatný US custom boarder check. Dajú vám pečiatku a môžete ísť rovno na prestup. A milujem letieť s leteckou spoločnosťou AerLingus 🙂

Dá sa letieť samozrejme aj cez Nemecko, Hamburg. Cesta Z Ameriky do Európy trvá cca 11 hodín + z Európy z Dublinu, Londýna, alebo Hamburgu ďalších 1,5 – 2,5 hodiny do Viedne. Dá sa to vydržať.

V priemere ma vyjde letenka (ak hľadám asi tak 2-3 mesiace vopred), na cca 700 eur. Najlacnejšie mesiace na cestovanie z L.A. a do L.A. sú apríl, máj.

Samozrejme, veď ty vieš Gabi, dostať letenky aj okolo 250 – 400 eur. Stále častejšie sa dajú kúpiť takéto lacné letenky cez rôzne vyhľadávače (Kiwi, Skyscanner, Pelikán, alebo Orbitz, Cheaptickets).

Teraz v januári má pelikán veľkú kampaň so super letenkami do Ameriky už od 290 eur

Betka, ako to je s dopravou v L.A.? Je výhodnejšie požičať si auto, alebo skôr využiť MHD a metro?

Ak sa sťažujete na zápchy v Bratislave a v iných mestách na Slovensku, príďte sa pozrieť sem a presvedčte sa: 4 „prúdovky“ (v jednom smere, obojsmerne 8 prúdovka)  v špičke stoja! V Los Angeles potrebujete mať veeeľa  trpezlivosti ohľadom premiestňovania sa z okolitých oblastí.  10 míľ cesty cez špičku prejdete tak za cca 45 – 60 minút.

Ak sa však vydáte na cesty mimo špičky, t.j. niečo medzi 11:00 a 15:00, a potom večer asi tak od 18:30, tak to prežijete celkom v „suchu“. Musím uznať, že v L.A. sa šoféruje veľmi dobre, vodiči sú obozretní.

Pokiaľ  ostanete v L.A. a budete sa pohybovať v rámci okolia a okolitých mestečiek (do 20 míľ), môžete využiť aj samotné metro. Aj keď si myslím, že navštíviť okolité miesta ako obľúbenú Santa Monicu a Venice Beach, je pohodlnejšie a rýchlejšie autom.

Go Los Angeles kartou budete mať vstup zdarma k viac ako 35 atrakciám. Všetky informácie ohľadom využitia metra v L.A. nájdete na oficiálnej stránke metra . Celodenný lístok stojí 7 dolárov, 7-dňový vás vyjde na 25 dolárov.

Premiestňovať sa v L.A. metrom môže byť tak zábavné, ako aj trochu nebezpečné. Nakoľko som spomínala, že je L.A. známe tým, koľko chudobných a bezdomovcov tu žije na jednom mieste, riziko okradnutia je príliš vysoké.

Do okrajových miest môžete využiť aj taxíky uber alebo lyft. Odporúčam stiahnuť si aplikácie, ktoré súvisia s LA.

Ak chcete spoznať  širšie okolie L.A., tak by som vám odporúčala požičať si auto. Dostanete sa tak bezpečne a hlavne aj pohodlnejšie a rýchlejšie do ostatných  vzdialenejších miest ako je tomu „party“ mesto Las Vegas a mesto San Francisco – známe jeho presláveným zlatým mostom (Golden Gate Bridge). Taktiež stojí za zmienku mesto Malibu a preslávená Getty villa (preklik)

Auto si viete jednoducho zapožičať priamo na letisku (alebo kúsok ďalej od letiska v lokálnych požičovniach.) Pokiaľ si zarezervujete vozidlo dostatočne včas, (zopár mesiacov vopred) budete mať aj cenu aj výber auta výhodnejšie (napr. rentalcars)

Kam by si odporúčala ísť sa pozrieť a na ako dlho by si sem prišla?

Za 3-4 dni by som dala samotné Los Angeles a okolité mestá (susedstvá) ako Santa Monicu, Venice, Beverly Hills , časti Hollywood a Downtown L.A.

Všetky tipy sú zhrnuté v článku: „Top 10 miest v Los Angeles (1/3)“

Prečítať si tu môžete aj to, ako sa napríklad dostať k Hollywood nápisu čo najbližšie, miesto, odkiaľ budete mať zaručený krásny výhľad na celé mesto, resp. Dowtown L.A. – mesto plné mrakodrapov.

Nezabudli sme predstaviť ani vychýrené pláže, kde stoja známe veže plavčíkov (Baywatch) a takisto Beverly Hills – ak by ste si chceli obzrieť najbohatšiu časť plnú typických luxusných domov a obchodov svetových značiek a návrhárov. Pre rodiny s deťmi tu máte historickú Venice Beach s veľkým sketparkom a  nesmiete vynechať ani promenádu medzi Santa Monicou a Venice – zažijete to, čo ste ešte doposiaľ nevideli – pouličných umelcov ale i „čudákov“ tzv. pouličných cirkusantov.

Tieto destinácie sú viac-menej turistické, ale ak idete prvýkrát, musíte ich určite spoznať. Bez toho, že by ste videli na vlastné oči hollywoodsky chodník slávy, ani hádam odísť nemôžete.

Následne by som sa vybrala smerom na San Francisco, pozrela tam známy most Golden Gate Bridge a centrum (ostala tu asi tak 2 dni), potom by som sa premiestnila do Las Vegas (vzdialené tak 270 míľ od L.A.) na 2-3 dni s tým, že by som navštívila Grand Canyon, najväčší kaňon na svete, zapísaný v zozname UNESCO. Je to skutočne jedinečný zážitok, ktorý stojí zato!

Ak by ostal čas, určite by som si pozrela národný park Joshua s preslávenými krásnymi stromami na území USA, ktorý je najbližšie k L.A.

Zanietenci môžu cestovať ďalej (fu –  12 hodín cesty) až k národnému parku Yellowstone. Ten je naozaj nádherný. Odporučila by som ostať aj 2-3 dni s tým, že je potrebné vopred si zistiť, kedy je park otvorený a aké počasie vám hrozí, resp. praje.

Ak by vám vyšiel čas, určite navštívte mesto San Diego. Je veľmi pekné, hlavne počas jari tu nájdete krásne parky plné kvetov, úžasné miesta na relax a na pohladenie duše. Dychberúce miesto.  Záleží len na tom, ktorým smerom sa vydáte a akú dobu tu mienite ostať a koľko peňazí tomu obetujete.

Kedy sem prísť?

Myslím si, že najvhodnejšie je sem prísť počas letných mesiacov a v septembri, keď je tu najteplejšie na kúpanie. Oceán je celkom teplý (haha –  22 a 25 stupňov) a počasie zaručene teplé a suché. Teploty v lete tu môžu dosiahnuť aj 40 stupňov, podobne, ako je tomu už aj na Slovensku.

Ak sem prídete na jar  či neskorú jeseň, môže sa vám stať, že od oceánu bude fučať studený vietor a naopak, v ten istý deň sa vo vnútrozemí budete potiť. S tým je potrebné počítať.

Ak by ste toto miesto navštívili v zime, užili by ste si krásny výhľad na hory San Bernardino (Big Bear Valley – údolie). Odvážlivci môžu dať i turistiku a popritom sa kochať pohľadom na tropické palmy. Také dve absurdity v jednom – sneh a palmy :D.

Los Angeles LA_38

V zime tu mávame väčšinou suché počasie, cez deň s teplotou okolo 10 – 15 stupňov. Počas tejto zimy, na moje prekvapenie (november/december), dosť pršalo. Predtým som to nikdy nezažila! Darmo, menia sa klimatické podmienky.

Víza

Super, že od roku 2008 môžu Slovenskí občania vycestovať  na 3 mesiace do USA bez víz, resp. je potrebné vyplniť registráciu ESTA prostredníctvom on-line formulára ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Vybaviť si ich môžete online. Postup registrácie ESTA je veľmi jednoduchý a rýchly, avšak odporúčam vyplniť najneskôr 2- 3 dni pred plánovaným odletom. ESTA je platná 2 roky odo dňa schválenia alebo do vypršania platnosti vášho pasu. Na cestu do Ameriky potrebujete mať platný biometrický pas.

Ako to je so SIM kartou a s wi-fi

Nakoľko budete mimo Európy, odporúčam vám kúpiť si simku priamo na letisku. Simku si viete kúpiť cez operátora  T-mobile, alebo v ochode radio shack, boost – mobil.

Ak sa budete pohybovať po meste, nezabudnite si stiahnuť aplikáciu na wi-fi, ktorá vám ukáže, ktoré wi-fi sú v danej oblasti pre vás dostupné.

Ubytovanie

Je tu „drahota‟, i keď napríklad mesto San Francisco, vzdialené takmer 400 míľ, je oveľa drahšie. Ubytovanie by som hľadala cez Airbnb. Cez môj odkaz môžete získať na vašu prvú rezerváciu viac ako 40 eur.

Určite by som si hľadala ubytovanie v častiach Mid – City a Culver City. Ubytovať sa v Santa Monice taktiež nie je zlý nápad, pripravte sa však na vyššie ceny. Tieto miesta sa nachádzajú neďaleko od oceánu a takisto neďaleko od centra a hl.mesta L.A. (asi tak 20 min autom).

Naopak, vyhýbala by som sa oblastiam ako je Skid Raw Area (Downtown L.A.). Ako som spomínala v rozhovore v 3.časti, je to najväčšie mestečko pre bezdomovcov. Bežné je vidieť na ulici rozložené stany, špinu, zdrogovaných ľudí.

Aj to je Los Angeles.

Zaujímavé je, že všetko toto sa nachádza iba pár míľ od centra mesta.

Takisto sa neodporúča ísť ani do Compton oblasti. Bližšie o tom, ako to naozaj v týchto častiach vyzerá, si môžete pozrieť prostredníctvom videí na youtube.

Ako sa stravovať – jedlo, pitie, reštaurácie, bary, supermarkety

Los Angeles je miesto, kde sa stretávajú rôzne kultúry so svojou autentickou kuchyňou. Môžete si vybrať, či ochutnáte indickú, mexickú, kórejskú alebo thajskú kuchyňu (ktorú mám ja osobne najradšej).

Američania, ako je známe, majú najradšej svoje fast foodové jedlá – hamburgery, hranolky, hotdogy, sendwiche.

Za najobľúbenejšiu stravovaciu sieť sa považuje Inn and Outs, čo je niečo podobné, ako sieť McDonalds, avšak s oveľa kvalitnejším mäsom a celkovo s výrobkami na inej úrovni. Ceny takéhoto jedla sa pohybujú v rozmedzí 12-15 dolárov. Na miestach ako je Venice, Santa Monica (prioceánske oblasti) nájdete prenosné reštiky, tzv. food truck.

Pouličné stravovanie je jednoznačne najlacnejšie, ale aj v tomto prípade na jedno jedlo miniete okolo 14 dolárov. Proste, život tu nie je vôbec lacný, i keď taký hotdog, lángoš, hranolky v prioceánskych fast-foodoch môžete dostať už za cca 5-7 dolárov.

Ceny v supermarketoch sú asi tak 2-3 násobne vyššie v porovnaní s naším Slovenskom. Príklad: tehla tvrdého syra gouda  (250 g) stojí cca 10 dolárov. Chlieb 4-5 dolárov. Stane sa mi, že v košíku mám 5 vecí a platím 100 dolárov.

Klasické reštaurácie sú dosť drahé, ale na yep alebo tripadvisor si môžete vyhľadať aj dobré a cenovo prístupné reštaurácie.

Napríklad kokteily v baroch stoja 12 dolárov, fľaškové pivo 8 dolárov. Samozrejme, v Amerike musíte mať 21 rokov, ak chcete piť alkohol a 18+, ak si kupujete cigarety. (Hm, ale šoférovať môžete už od 16 rokov,)

Sú tu tiež tzv. liquid store, tzv. obchodíky tak, ako možno aj inde v Európe (Írsko), v ktorých dostanete iba alkohol (tvrdý, light), kde si viete kúpiť napr. fľašu tvrdého alkoholu za 20 dolárov.

Aký rozpočet by si nám teda odporučila na život v L.A.?

Myslím si, že takých 100 dolárov na osobu/na deň by malo stačiť. Samozrejme záleží na tom, ako a kde sa budete pohybovať a čo všetko chcete navštíviť.

Napríklad pri plážach je všetko drahšie. To sú ceny pre turistov. Denne sa tu premelie veľmi veľa turistov, a tomu sú aj ceny prispôsobené.

Reštaurácie sú taktiež drahšie, ale môžete skúsiť využiť na vyhľadávanie lacnejších reštaurácií stránku groupon, to je niečo podobné ako u nás zľavové portály.

Čo by si nám povedala na záver

Určite aspoň raz za život treba zažiť túto multi kultúru napriek drahote.

Ďakujem mojej bývalej spolužiačke Betke Lőrinczovej – žene, ktorá žije v Los Angeles už 20 rokov – za rozhovor.

-Gabi-

PS: Ak sa vám článok páčil, nezabudnite zdielať medzi vašich kamarátov: klik pre facebook, klik pre instagram, youtube

Viac inšpirácií o cestovaní s deťmi nájdete na: www.gabimarczelova.sk

Ďalšie články o Los Angeles:

1)   „Top 10 miest v Los Angeles (1/3)“

2)  „Prišla do Los Angeles zo zvedavosti a našla tu domov (3/3)“

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *