Top 10 miest v Los Angeles (1/3)

Los Angeles

V rozhovore s Betkou Lőrinczovou, mojou bývalou spolužiačkou a rodáčkou z Komárna, som spoznala miesto, kde sa prelína neskutočné množstvo rôznorodosti a možností spoznávať zaujímavé a preslávené lokality.

Je ním najväčšie mesto v štáte Kalifornia a druhé najväčšie mesto v celej Amerike – LOS ANGELES. Los Angeles a širšie okolie tvorí oblasť s 12 mil. obyvateľmi rôznych kultúr a rás.

Keď sa povie Los Angeles (L.A.) väčšina ľudí si predstaví Hollywood či Beverly Hills. Tieto miesta sa preslávili skvelými filmovými štúdiami, hollywoodskym chodníkom slávy a bohatou štvrťou, kde bežne môžete stretnúť známe osobnosti.

Nesmieme zabudnúť ani na atraktívne mestá Venice (americké Benátky) a Santa Monica v priľahlom susedstve Los Angeles.

Ako opisuje Betka toto miesto, ktorej sa Amerika a samotné L.A. stali jej domovom?

Kraj, kde sa prelína neuveriteľné množstvo inakosti ľudí, kultúr a vrstiev, kde žijú iba chudobní alebo bohatí, kde stredná vrstva akosi zanikla.

O živote v tak obrovskom meste, kde majú svoje mestečko aj bezdomovci a rôzne gangy, sa dočítate v pokračovaní tohto článku:„Prišla do Los Angeles zo zvedavosti  a našla tu domov (3/3)“

Vybrali sme top 10 miest, ktoré v LA musíte navštíviť!

1. GRIFFIT OBSERVATÓRIUM – hvezdáreň (Griffith observatory)

Hvezdáreň patrí medzi turisticky najobľúbenejšie miesta vďaka úžasnému výhľadu na celé mesto. Uvidíte odtiaľto mrakodrapy v Downtown L.A. aj nápis HOLLYWOOD.

Vo vnútri observatória vás očarí vysvetlená a vyobrazená celá slnečná sústava a všetko to, čo potrebujete vedieť o našich hviezdach. Vonku sú na zemi zobrazené jednotlivé planéty slnečnej sústavy a tesne pred vchodom nájdete slnko ako i planétu Zem. Toto miesto môže byť zábavkou pre celú rodinu.

Vstupné do hvezdárne je od jej otvorenia v roku 1935 zdarma, ak však prídete autom, budete musieť zaplatiť parkovné okolo 4 dolárov na hodinu. Ak prídete tesne pred otvorením, budete mať dosť miesta na parkovanie.

Dá sa sem pohodlne dostať aj MHD. Autobus jazdí až hore k parkovisku, ale ak si chcete užiť krásny výhľad, odporúčam vyjsť až k observatóriu pešo. Všetky potrebné informácie sa dozviete na stránke Griffith Obesarvatory.

Los Angeles Griffith obesrvatorium

2. NÁPIS HOLLYWOOD a najlepší výhľad naň (Hollywood sign)

Hollywood Sign je ďalšou „must see“ turistickou atrakciou. Vyberte si deň s pekným počasím, nakoľko je mesto dosť často zamorené smogom a v tom prípade nápis neuvidíte. Ak vám postačí výhľad z úplnej diaľky, doprajte si ho z Griffith Observatory (písala som v bode 1).

Bližšie, alebo až na úplný vrchol k znaku sa dostanete cestičkami od Lake Hollywood parku. Viete tu zaparkovať, alebo sa nechať vysadiť taxíkom i MHD. Odtiaľto sa pešo dostanete až k miestu, odkiaľ budete mať krásny výhľad a super fotku v pozadí s Hollywood znakom. Úplne na vrchol nápisu si to musíte odšliapať rôznymi uličkami a bude vám to trvať cca 1.5 hodiny.

Vyjsť hore však stojí zato!

3. BEVERLY HILLS a Rodeo Drive

Je mesto, kde nájdete bývať najbohatších ľudí. Nesmiete vynechať najznámejšiu ulicu Rodeo Drive, pozdĺž ktorej natrafíte na butiky najluxusnejších svetových značiek a pokocháte sa pohľadom na prepychové domy. V tejto časti Beverly Hills s obľubou nakupujú aj známe osobnosti.

Môžete tu stretnúť hviezdy ako Juliu Roberts, Paris Hilton a iné osobnosti. Je však možné, že si ich vďaka slnečným okuliarom a šiltovkám ani nevšimnete.

4. UNIVERSAL STUDIOS HOLLYWOOD

Ak budete v LA, určite navštívte aspoň jedno filmové štúdio. Môžete si vybrať spomedzi viacerých. Najznámejšie je Universal Studios Hollywood.

Vstup odporúčam rezervovať online. Jednak sa vyhnete dlhému státiu v rade a jednak budete mať istotu, že sa dovnútra ešte v ten deň aj dostanete. Jeden lístok stojí cca 100 až 120 dolárov.

Niekedy natrafíte na zľavy aj na stránkach groupon, podobných tým našim internetovým zľavovým portálom. Jurassic World, Harry Potter, Transformers a ďalšie iné zaujímavé miesta nájdete práve v týchto štúdiách.

5. Trhovisko – GRAND CENTRAL MARKET

je najväčšie centrálne trhovisko v L.A. nachádzajúce sa na obrovskej ploche. Môžete tu nájsť a ochutnať jedlá od výmyslu sveta rôznych národov. Toto miesto je naozaj multikultúrne. Nachádza sa v Downtown LA, blízko centra. Akonáhle opustíte toto super miesto, nezabudnite sa previezť najmenšou unikátnou lanovkou „Angels Flight“, dlhou 91 m, ktorá je stále funkčná.

6. Hollywoodsky chodník slávy (HOLLYWOOD WALK OF FAME)

Hollywoodsky chodník slávy sa považuje za najnavštevovanejšiu atrakciu.  Nájdete tu neuveriteľných 2600 hviezd patriacich hercom, producentom, muzikantom a  známym osobnostiam.

Ak ste v L.A. po prvýkrát, naisto by ste toto miesto nemali vynechať! Treba však podotknúť, že to nie je len jeden chodník ale viacero.

Ak v tom máte jasno, koho hviezdu tu chcete nájsť, tak si predtým vygooglite, na ktorom chodníku je umiestnená. Dávajte si však pozor na peňaženky, je to tiež obľúbené miesto vreckárov.

Na Hollywoodsky bulvár by som odporučila prísť v skorších ranných hodinách, vyhnete sa tým davu. Ak tam už budete, nezabudnite sa pokochať čínskym divadlom „TCL Chinese Theatre“, kde nájdete podpisy a odtlačky rôznych známych osobností.

7. SANTA MONICA PIER (obľúbené mesto na okraji L.A.)

Ďalšie krásne mesto boháčov a turistov je Santa Monika, nachádzajúce sa v bezprostrednom susedstve L.A. so slávnym 100 ročným dreveným mólom, na ktorom nájdete obľúbený a vychýrený lunapark.

Na tomto mieste sa končí aj legendárna cesta Route 66, merajúca celkom 3940 km, spájajúca východ (Chicago) so západom (Los Angeles). Na pláži sa pri tabuli „Route 66“ môžete odfotiť a uchovať tak pamiatku na slávnu cestu. Myslite nato, že nie ste jediní, kto chce mať fotku. 🙂

Santa Monica je spolu so susediacim miestom Venice centrom kultúry a zábavy. Proste všetkého,  čo si len viete predstaviť. Tieto dve miesta spája rozsiahla promenáda so širokou a dlhou piesočnatou plážou. Pozdĺž nej sú obchody, bufety, reštaurácie,  ihriská a rôzne športové areály.

8. VENICE (americké Benátky) VENICE BEACH, a ďalšie obľúbené pláže

Za najobľúbenejšiu pláž a najbližšiu k Santa Monice (cca 54 min pešo) sa považuje pláž Venice Beach, Venice. Stretnete tu šikovných pouličných umelcov ale aj „cirkusantov“ a ľudí, ktorých by ste najradšej nestretli. Je tu veľa narkomanov a bezdomovcov.

Toto miesto je raj pre tých, ktorí majú radi dianie a zábavu. Odporúčam požičať si bicykel/kolobežku/skúter a prejsť si v pohodlnom tempe krásne pobrežie a pláže pozdĺž spomínaných miest.

Elektrokolobežky, na každom rohu len tak „pohodené“, si môžete zapožičať za 1 dolár. Povaľujú sa naozaj všade, vrátane centra L.A..

Elektrokolobežky na každom rohu len tak „pohodené“, si môžete zapožičať za 1 dolár. Povaľujú sa naozaj všade, vrátane centra L.A..

(Nemajú svoje stojany, ako sme nato zvyknutí pri sharovaní mestských bicyklov, ako  napr. u nás na Slovensku alebo inde v Európe.)

Pre skejťákov je k dispozícii obľúbený skatepark, ktorý sa rozprestiera na celkom slušnej ploche. Dokážete tu sedieť a vychutnať si pohľad na teenagererov, ako športujú a prekonávajú výzvy dlhé hodiny. Môže to byť skvelá zábavka aj pre vaše deti.

Popri Venice (novodobé Benátky) sa tiahne kanál Marina Del Rey. Doprajte si výletík v podobe plavby na spomínanom kanáli v „amerických Benátkach“. Je to raj nielen pre turistov ale aj jachtárov.

Priamo vo Venice stretnete veľa ľudí bez domova. Medzi nimi sú aj takí, ktorí síce pracujú, avšak nemajú kde bývať. Žijú a prespávajú v karavanoch, alebo vo svojich autách.  Odparkované ich majú v rôznych lokalitách, preto vám odporúčam strážiť si svoje veci nielen v meste ale aj na plážach.

Pozdĺž jednej cesty (cesta číslo 1) sa dostanete postupne k viacerým plážam, napríklad k Hermosa Beach a Manhattan Beach. Teplota vody v Tichom oceáne v lete dosahuje cca 22-25 stupňov (pre niekoho výzva začať otužovať? :D).

Musím ešte podotknúť, že pri oceáne fučí miestami studený vietor. Ak prídete v máji, môže sa vám stať, že vo vnútrozemí sa budete potiť v krátkom tričku a pri oceáne v ten istý deň si budete obliekať ďalšiu vrstvu teplého oblečenia aj napriek tomu, že tam bude príjemných 25 stupňov.

Pláže a miesta sú prepojené širokou promenádou a dlhými piesočnatými plážami. Pozdĺž týchto pláží (Manhattan Beach, Venice Beach, Santa Monica) nájdete slávne vyhliadkové veže plavčíkov (Lifeguard Tower), ktoré poznáme zo seriálu Baywatch. (úvodná foto)

Môžete tu vidieť trénovať aj nádejných plavčíkov z „Baywatchu“ (hi hi) a presvedčiť sa na vlastné oči, že sú to obyčajní ľudia s pár kilami navyše :).

Malibu Beach  je pláž a raj pre surfistov. Za zmienku stoja aj susediace pláže Redond Beach, Palosverde Beach, Dockwire Beach. Ak budete mať požičané auto, odporúčam prejsť všetky.

9. OUE Skyspace – výhľad s možnosťou spustenia sa nadol „šmykľavkou“

OUE Skyspace (U.S. Bank Tower) je najvyššia budova dostupná turistom, odkiaľ si užijete dychberúci výhľad na Downtown L.A., oblasť s najvyššími mrakodrapmi. Na najvrchnejšom poschodí Skyspace si môžete dopriať kokteil alebo chutný drink a smerom nadol sa spustiť nezvyčajne – a to šmyknutím sa. Vaše deti a ani vy na takúto formu zábavky určite nezabudnete!

Ak do L.A. prídete v zime, poteší vás krásny výhľad na zasnežené hory v popredí s tropickými palmami. Aj to je obraz rôznorodého mesta Los Angeles.

Link na oficiálnu stránku OUE SKYSPACE

10. GETTY MÚZEUM a VILA (J.P.Getty Museum, Getty villa)

Ak máte radi umenie, určite nevynechajte aspoň jedno múzeum, ktoré chcete v L.A. navštíviť. Okrem veľkých a najznámejších múzeí tu nájdete aj galérie menej preslávených umelcov. Pravdepodobne za najzaujímavejšie a „must see“ sa považuje múzeum Getty center a taktiež villa Getty.

Kto bol Getty?

Getty bol vášnivým zberateľom umenia a starožitností. Podľa Guinessovej knihy bol Getty, prezývaný „ropný muž“, považovaný za najbohatšieho Američana. Veľké bohatstvo získal kúpou pozemkov.

Getty III (jeho vnuk) bol talianskou mafiou unesený v Ríme. Jeho dedo – miliardár Getty – odmietol vyplatiť výkupné vo výške 12,7 mi.l libier. Tento príbeh ste mohli vidieť vo filme, „All the Money in the world“. Po ňom sa zachovala jeho vila, v ktorej žil a taktiež múzeum s obrazmi, maľbami a zaujímavými sochami.

Getty museum
zdroj wikipedia: Getty museum

Getty Center – múzeum Toto múzeum sa nachádza na západnom okraji L.A. v meste Brentwood. V múzeu Getty center nájdete zaujímavé starožitnosti, nábytok, ďalšie sochy a maľby patriace miliardárovi Gettymu. Objavíte tu tiež najznámejší obraz slávneho holandského maliara Vincenta Gogha. (napr. obr. Kosatec – Irises z roku 1889). V nádhernej rozsiahlej centrálnej záhrade si doprajete oddych pri vodopádoch, očarí vás i neuveriteľných 500 druhov stromov a rastlín.

Úžasné miesto, ponúkajúce relax v rámci Los Angeles, sa rozhodne bude páčiť vám, aj vašim deťom.

Getty Villa Los Angeles
zdroj wikipedia: Getty Villa

Getty Villa – talianska vila (Pacific Palisades, neďaleko Malibu)  vstup zdarma

Vila je umiestnená na krásnom mieste, na kopci so skvelým výhľadom. Vstup je zdarma, avšak parkovné stojí okolo 20 dolárov.

Odporúčam vopred rezervovať vstup a prísť sem ešte pred otvorením hlavnej budovy, nakoľko aj jednoduchšie zaparkujete. Do vstupu vám ostane čas na kochanie sa prekrásnou záhradou s bazénom a sochou v strede. Nakoľko bol miliardár Getty vášnivý zberateľ, v dome nájdete maľby, krásne egyptské sochy a iné. Z balkóna máte výhľad na celú rozsiahlu záhradu. Ak tu už budete, odporúčam pozrieť si aj mesto Malibu.

Ďakujem mojej bývalej spolužiačke Betke Lőrinczovej – žene, ktorá žije v Los Angeles už 20 rokov – za rozhovor.

-Gabi-

PS: Ak sa vám článok páčil, nezabudnite zdielať medzi vašich kamarátov: klik pre facebook, klik pre instagram, youtube

Viac inšpirácií o cestovaní s deťmi nájdete na: www.gabimarczelova.sk

Ďalšie články o Los Angeles:

1)   „Čo potrebujete vedieť pred cestou do Los Angeles (2/3)“

2)  „Prišla do Los Angeles zo zvedavosti a našla tu domov (3/3)“

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *