Nebola som pripravená na toto obrovské mesto plné cudzincov a bezdomovcov, ktorých som v tom čase bežne na Slovensku nestretávala. Spomínam si ako som sem prišla a bola som z tohto všetkého tak trochu „vyhúkaná“.
Rozhovor s mojou bývalou spolužiačkou Betkou Lőrinczovou má ďalšie časti:
č.1: „Top 10 miest v Los Angeles (1/3)“
č2: „Čo potrebujete vedieť pred cestou do Los Angeles (2/3)“
Akoby by si nám predstavila 2. najväčšie mesto v Amerike – Los Angeles? Ľudí, kultúru, zvyky?
Los Angeles (L.A.), hlavné mesto Kalifornie, je jedno obrovské mesto. Prezývku mesto anjelov (City of Anjels) môžete poznať aj z filmov, ja sama by som však toto mesto takto nenazvala. V samotnom hlavnom meste L.A., nachádzajúcom sa od medzinárodného letiska LAX asi tak 18 míľ, obklopenom cestou 10, žije cca 4 miliónov obyvateľov.
Hovoríme o hlavnom meste. Ľudia, prichádzajúci na medzinárodné letisko L.A, majú mylnú predstavu, že sú už v hlavnom meste. Prichádzajú iba do jednotlivých malých mestečiek. Los Angeles (okres) je centrom kultúrneho a ekonomického diania, v ktorom žije až 12-13 mil ľudí.
Sú tu bohaté a krásne štvrte a miesta ako známe Beverly Hills, Hollywood, krásna Santa Monica a vychýrená historická pláž Venice Beach.
Susediace mestečká sú zväčša etnicky rozdelené s rozmanitými kultúrnymi zvykmi. Žijú v nich rôzne národy ako napr. Aziati, Arméni, Číňania, Kórejčania, Afričania. Ľudia sú tu buď veľmi bohatí, alebo veľmi chudobní, akosi zanikla tzv. „middle class“- stredná vrstva.
Odvrátenú stranu L.A. predstavujú bezdomovci, ktorých je tu okolo 67 000. Do ktorej časti sa v L.A. dostanete (či do bezpečnej, alebo nie), bohužiaľ nie je možné spoznať z mapy.
Ako si sa sem dostala, ako dlho tu žiješ?
Žijem tu už presne 20 rokov. Neuveriteľné. V roku 1998 som na juniorských majstrovstvách sveta ešte ako reprezentantka SR skončila na 2. mieste vo finále B, čiže na 7. mieste. Mala som možnosť dostať štipendium a vycestovať do prestížnej medzinárodnej vysokej školy v Downtown L.A., University of Southern California USC, Rowing Team. Táto univerzita bola založená v roku 1880, čím je najstaršou kalifornskou súkromnou výskumnou univerzitou.
Dostať sa sem bolo veľmi náročné. Musela som spĺňať veľmi prísne kritériá týkajúce sa prospechu na slovenskej strednej škole a výborných výsledkov na majstrovstvách sveta. V roku 1999 ma nakoniec škola v L.A. prijala na získanie štipendia a v auguste som pricestovala. Bol to pre mňa obrovský šok!
Nebola som pripravená na toto obrovské mesto plné cudzincov a bezdomovcov, ktorých som v tom čase bežne na Slovensku nestretávala, nie to ešte v takom malom meste, akým je Komárno. Aj napriek mojim úspechom (bola som treťou najlepšou veslárkou na škole), som školu po 2,5 rokoch opustila. Proste som bola mladá, nevedela som, čo od života chcem – hľadala som sa.
Ako sa ti darilo zohnať zamestnanie, keď si už nemohla využívať študentské víza?
Zo školy som odišla v najlepších rokoch mojej športovej kariéry. Musela som sa prihlásiť na úrady s tým, že som študentské víza prerušila a pokúšam sa tu ostať ako občianka Ameriky.
Začala som si hľadať robotu. Nebolo to vôbec jednoduché, lebo v L.A. a celkovo v Amerike ti nik len tak robotu neponúkne a nezaplatí pracovné víza namiesto teba. Možno tak maximálne na 1 rok. Pracovné víza sú totiž veľmi drahé. Život je tu veľmi ťažký a drahý, iba prenájom napr. jednej izby stojí pomaly ako celá minimálna mzda (cca 1500 dolárov).
Čo si vlastne všetko robila? Akej práci sa venuješ teraz? Je nutné mať v L.A viac zamestnaní?
Nájsť robotu mi pomohli ľudia, ktorých som spoznala počas štúdia na lukratívnej škole. Najprv som pracovala ako čašníčka. Toto zamestnanie som robila dlhé roky.
Práca čašníčky je náročná, ale celkom dobre platená. Hlavne, ak sa rátajú „tringelty“. Tie sú už zarátané v cene služieb (na účte). I keď sme už prepitné automaticky očakávali, často sme dostávali aj navyše (10% až 18%). Boli to naozaj skvelé peniaze :D.
Popri práci čašníčky som sa snažila nájsť si i vedľajšiu robotu. Dávala som individuálne hodiny veslovania, neskôr som učila veslovanie (teóriu aj prax) na strednej škole v známom mestečku Santa Monika, i na niektorých vysokých školách. Z mojich skúseností a kontaktov z univerzity som týmto spôsobom ešte dlho ťažila.
Bola som tiež personálnou asistentkou v jednej bohatej rodine. Starala som sa o ich miláčikov – psov. Spravila som si aj kurz dobrovoľného hasiča, bola som tri roky šoférkou uber taxíkov, šoférkou limuzíny, ošetrovateľkou v pohotovosti (Emergency Medical Technician skratka emt). Pracovala som aj ako „Chef“ (kuchár) na rôznych eventoch.
Momentálne sa mi podarilo zohnať super robotu – Transportation Security Agent (TSA) na letisku (to je ten, čo skenuje a prezerá batožiny cez PC). Je to skvelá práca patraicu pod vládu Ameriky (federálna práca vo verejnej bezpečnosti). Platia veľmi dobre a všetko ti zabezpečia – zdravotné, životné poistenie. Verím, že ma čaká výborný dôchodok :).
V Los Angeles je nesmierne množstvo rôznych pracovných príležitostí, len potrebujete aj trocha vlastnej šikovnosti.
Vieš mi predstaviť nejaký naj zážitok, týkajúci sa tvojej práce?
Môj top zážitok súvisí so súkromnými hodinami veslovania, ktoré si zaplatil jeden veľmi bohatý 83 ročný muž z Beverly Hills. On bol totižto slepý. Bolo veľmi náročné naučiť ho technicky veslovať, správne kormidlovať čln, udržiavať tempo, veslovať s citom a pritom dôverovať mi na 100%.
Napriek tomu sme sa prihlásili na miestne preteky „Long Beach“. Museli sme veslovať 5 km cez úzke mosty, rôzne nepríjemné a ostré otáčky a zatáčky. Získali sme neuveriteľné 2. miesto. Tak toto bol veľký úspech a skvelý zážitok pre oboch!
Ako vnímaš domácich obyvateľov, a ako vnímajú oni turistov?
Pôvodných Američanov je v L.A. stále menej a menej. V Los Angeles je to viac-menej 90% turistov, potom tu žije a pracuje množstvo Mexičanov, Brazílčanov, Rusov, Poliakov, Arménčanov, Kórejčanov, veľa Číňanov a Japoncov.
Samotní Američania, ktorí tu žijú, pochádzajú väčšinou zo západu – Sand Diego, San Francisco, New York, Boston, West. Nevyhľadávajú bývanie priamo v Los Angeles. Samozrejme, vo štvrtiach, ako napr. Beverly Hills, žije staršia generácia bohatých domácich obyvateľov. Na život uprednostňujú tiež oblasti ako Westwood, Beverly Hills, Santa Monica.
Nájdete tu bývať známych amerických hercov, hudobníkov, úspešných ľudí. Mladí ľudia, ktorí sa tu pokúšajú získať herecké skúsenosti a usadiť sa v Hollywoode, väčšinou nie sú rodákmi z Los Angeles.
V konečnom dôsledku sú na turistov zvyknutí, nijak ich neriešia.
A čo móda?
Ľudia sa tu obliekajú štýlovo, pohodlne (casual style). Páči sa mi, že každý preferuje svoj vlastný štýl. Nik ťa neohovára, neobzerá sa za tebou, i keď by si mala mať na sebe oblečenú sukňu s nohavicami. Ľudia sa tu väčšinou vyobliekajú iba vtedy, keď idú na business stretnutia. Samozrejme, rozdiel je v tom, že kto má dostatok peňazí, oblieka sa do Gucci, Versace, či Prady a pod.
Stretla si už nejakú známu osobnosť?
Ja som mala česť stretnúť tu boxera Oscara Delahoja, taktiež herečku a speváčku Queen Latifah známu z filmov Chicago, Salón krásy (Beauty Shop), Horšie to už nebude (Stranger than Fiction), Posledné prázdniny (Last Holiday). Taktiež obľúbeného herca Marka Walhberga, ktorého môžete poznať z filmov ako skrytá identita, odstrelovač (Shooter), Fighter (The Fighter), Hriešne noci (Boogie Nights), Na život a na smrť (Lone Survivor) a samozrejme mnoho ďalších.
Nemôžem vynechať zážitok zo živého stretnutia so skupinou Cleanbandit electronic music band, the Game rapper a v neposlednom rade stretnutie s američkou modelkou, herečkou a moderátorkou Tyra Banks. Z mojej bývalej lukratívnej školy to boli futbalový profesionál Carson Palmer a basketbalista Brian Scalabrine. A kebyže mi dáš viac času, tak si naisto spomeniem na ďalšie zaujímavé tváre :).
Vedela by si poradiť, ako sa dostať na NBA (basketbal) a NHL (hokej) alebo NFL (americký futbal)?
Keďže L.A. sa považuje aj za centrum športu, nájdete tu slávne tímy a rôzne kluby. Lístky na obľúbené NHL, NBA, NFL dostať od 30 dolárov až po 1500 dolárov, záleží na tom, na ktorý zápas ideš a kde budeš sedieť. Lístky sa dajú kúpiť online na ticketmaster.com.
Za obľúbený šport sa tu považuje aj baseball. Los Angeles má dva baseballové tímy a to: LA Dodgers modrá a biela tímová farba a LA Angels červená a biela farba.
Spomínala si, že je tu veľa bezdomovcov a chudobné štvrte. Ako je to s bezpečnosťou?
Niektorým lokalitám sa treba radšej vyhýbať a zbytočne neprovokovať jednotlivé gangy.
Je tu vybudované tzv. mestečko bezdomovcov a to v časti SKID ROW AREA v Dowtown L.A. (toto miesto je blízko centra, asi tak 15 min). Nájdete tu po uliciach prestreté stany, špinu, smeti, všade sú bezdomovci, zdrogovaní ľudia, nebezpečné gangy. Neodporúčam ani oblasť Compton.
Žijú tu ľudia každej rasy z celého kúta sveta. Nedá sa týmito oblasťami/uličkami prejsť bez toho, že by si sa neobzrel. Naživo to vyzerá ešte horšie, ako vo filmoch. Je to naozaj smutné. V týchto štvrtiach dochádza často k nezhodám, bitkám, výtržnostiam (dokonca aj streľbám). Pohybujú sa tu rôzne gangy, ktoré sa vzájomne nemajú radi.
Niektorí bezdomovci sa presťahovali už aj na známe a turistami obľúbené pláže ako napr. Venice Beach. Tu sa dostanú k jedlu jednoduchšie, ako inde. Preto neodporúčam nechávať si veci na pláži bez akéhokoľvek dozoru. Aj toto je LOS ANGELES.
V Dowtown L.A. sa nachádzajú najvyššie budovy v Los Angeles a jeho okolí (mrakodrapy). Ďalej sú tu štvrte rozdelené na rôzne industriálne, kvetinárske, potravinárske, umelecké, proste načo si len pomyslíte. Typická rôznorodosť Los Angeles.
V časti Inglewood, kde aj ja bývam a pozdĺž hlavnej ulice Florence Avenue, je na jednej strane klasická štvrť s obytnými domami, v ktorých bývajú ľudia zarábajúci peniaze. Oproti, cez ulicu, sa nachádzajú rôzne apartmány, v ktorých už žijú kadejakí nedôveryhodní ľudia. Polícia tu rieši výtržnosti takmer každý deň. Nepovedala by som však, že sa tu necítim bezpečne.
Kde nám teda odporúčaš hľadať si ubytovanie a zdržiavať sa?
Za veľmi dobrú lokalitu považujem aj z hľadiska bezpečnosti aj z hľadiska dostupnosti k plážam a k centru mesta – Mid – City a Culver City. Tieto mestá sa nachádzajú cca 15 min od hl. mesta a 20 min autom od oceánu. Odporúčam zdržiavať sa prevažne v turistických častiach, v bohatých štvrtiach ako Beverly Hills, na prioceánskych miestach, ktoré sú historické a známe.
Čo všetko teda odporúčaš navštíviť priamo v L.A a v jeho susedstve?
Záleží na tom, na ako dlho prídete. Myslím si, že priamo na L.A. a okolité mestečká stačia také 3-4 dni. Odporúčam navštíviť najhlavnejšie atrakcie, ako známe Griffith observatórium (odtiaľ máte krásny výhľad na mrakodrapy v Downtown LA, samozrejme aj na nápis Hollywood), Beverly Hills, Santa Monicu mólo s lunaparkom, historickú Venice Beach so skateparkom, múzeá ako Getty múzeum alebo Getty villu.
Ďalšie naše odporúčania a tipy, na čo si dávať pozor a aké miesta navštíviť, sú podrobné spísané v článku: „Top 10 miest, ktoré v Los Angeles musíte navštíviť (1/3)“
Ak by ste prišli na 7-10 dní, tak by som odporučila pozrieť si San Francisco a jeho známy Golden Gate Bridge, Las Vegas spojiť s návštevou krásneho Grand Canyonu. Za zaujímavé miesta považujem aj Santa Barbaru a San Diego. Ak by ste do San Diega prišli na jar, našli by ste tu navôkol zakvitnuté úžasné parky a krásne miesta. Pokiaľ by ste túžili navštíviť ďalší národný park, najkrajší je Yellowstone, vzdialený 12 hodín cesty autom.
Ako sa do L.A. dostať, aký mať rozpočet, kde sa ubytovať, čo v okolí navštíviť, načo si dať pozor a iné tipy nájdete v článku: „Čo potrebujete vedieť pred cestou do Los Angeles (2/3)“
Verím, že si L.A. obľúbite tak, ako ja. Sú tu nekonečné možnosti spoznávania rôznorodej kultúry iných národov a života bohatej, ale i odvrátenej tváre úžasnej Ameriky. Život je tu drahý, ale stojí za to.
Ďakujem ti Betka Lőrinczová za rozhovor, nech sa ti naďalej darí!
-Gabi-
PS: Ak sa vám článok páčil, nezabudnite zdielať medzi vašich kamarátov: klik pre facebook, klik pre instagram, youtube
Viac inšpirácií o cestovaní s deťmi nájdete na: www.gabimarczelova.sk