Grécko I Halkidiki I s rodinou za rozumnú cenu

Pre rodinu, ktorá už má jedno a viac detí je stále ťažšie vyberať destinácie, ktoré by nezruinovali rodinný rozpočet.

SÚHLASÍTE?

Ja som si to tiež myslela, až som sa dala na organizovanie svojich dovoleniek na vlastnú päsť. Bála som sa, že naplánovanie našej dovolenky zaberie veľa času. Nie je to celkom tak. Niekedy zaberie viac času, niekedy menej. Záleží, či chceme na dovolenke cestovať, alebo len tak leňošiť, či ideme s deťmi alebo bez nich.

Čítajte ďalej ak sa chcete dozvedieť, ako sme dovolenkovali s rodinou v all inclusive hoteli s 2 izbovým apartmánom.

Cena kompletnej dovolenky v TOP sezóne na 10 nocí pre 4 člennú rodinu bola 1850 eur. Grécko nepatrí medzi najlacnejšie destinácie v Európe. Viete si predstaviť takýto rozpočet na takmer dvojtýždňovú dovolenku? Naša voľba padla na slnečné Grécko – Halkidiki (Chalkidiki). Táto časť Grécka nepatrí medzi najlacnejšiu destináciu.

V dostatočnom predstihu sme si najskôr zajednali letenky, cca 5 mesiacov pred dovolenkou. Vzhľadom k tomu, že išlo o top sezónu začiatkom augusta, letenky boli za 120 eur /osoba. Áno, dá sa to aj lacnejšie, ale v tomto prípade som nečakala a zarezervovala hneď. Cez cestovku vám zvyčajne ponúkajú letenky za 200 eur / osoba (letenka síce môže stáť iba zopár eur, avšak letiskové poplatky stoja takmer vždy 200 eur)

Začala som hľadať ubytovanie. Apartmány mi prišli dostatočne drahé vzhľadom k tomu, že bude potrebné sa stravovať vonku alebo si variť. Zarezervovala som all inclusive hotel so 4 lôžkovou izbou za 130 eur/ noc. Voľba padla na hotel Iris, vzdialené cca 8 minút pešo od pláže.  Je pravda, hotel nemal až také skvelé hodnotenia a niektorým zákazníkom nechutilo jedlo a podaktorí sa sťažovali na zastaralé izby. Recenzie nájdete ak si vložíte do google „iris hotel grecko“. Povedala som si, 100 ľudí 100 chutí. U nás sa to vyplatilo!

Nakoniec sa to ukázala, ako výborná voľba, pomer cena – kvalita. Trochu by som im aj ja vytkla to jedlo, hlavne polievky (tie sa naozaj nedali jesť). Ak by sa im podarilo trochu viac popracovať na väčšom výbere chutnejších jedál, patrili by široko ďaleko medzi top hotely v okolí.

Recepčná nás milo prekvapila a dali nám izbu, ktorá bola úplne nová. Nikto v nej pred nami nebýval. Izba sa naozaj vyrovnala aj 4 hviezdičkovému hotelu.  Pôvodne sme mali dostať 4-lôžkovú izbu (postele v jednej izbe) a namiesto toho nás čakal novučičký 2- izbový apartmán (bez kuchynky). Deti spali oddelene v druhej izbe na prísteľkách.

Dokonca sme mali izbu s terasou hneď na prízemí s priamym výhľadom na bazén. Deti to aj dostatočne využívali. Vždy si išli na izbu po nejakú zabudnutú vec, napr. loptu, okuliare a iné pre nich veľmi dôležité pomôcky.

Hotel sa nachádza v časti SIVIRI KASSANDRA, prvý poloostrov (tzv. prvá noha). Vraj je druhý poloostrov Sithonia krajší, s priezračným morom a krásnymi plážami. Zavrhli sme to hneď, keďže cesta z letiska na druhý poloostrov by trvala o hodinu dlhšie, ako do oblasti Kassandra v prvej časti. S deťmi si vyberáme destinácie max do 100 km od letiska. Deťom to je naozaj jedno, na akej pláži sa budú hrať. Viem, nám rodičom to nie je jedno :D.

Požičať auto sme si nechceli, nakoľko sme vedeli, že chceme leňošiť a o nič sa nestarať. Máme radi rôzne dovolenky. Niekedy varíme v apartmánoch, inokedy sa stravujeme v reštauráciách, alebo cestujeme po krajine a jeme každý deň niekde inde.

Leňošenie sa nám teda poriadne vydarilo. V hoteli nám nič nechýbalo. Mal svoje bazény, jeden detský a jeden pre „plavcov“. Voda v ňom bola veľmi príjemná. Keďže sme mali zaplatený all inclusive, doobeda sme vzužili bazén, po obede okolo 15:00 tej sme išli k moru. Ak by ste sa rozhodli pre pláž v Siviri, treba mať slnečníky. Stromy na pláži totižto nenájdete. Ľahko ich kúpite na mieste za cca 15 eur.

Mali sme šťastie a odchádzajúci dovolenkár s rodinou nám jeden darovali 🙂 a tak putoval slnečník od dovolenkárov k dovolenkárom. Stačí si priať a želanie sa vám splní :).

V hoteli bolo možné hrať stolný tenis, futbal. Deti sa skvelo zabavili aj bez animátorov. Futbal hrávali aj s inými deťmi a cudzí jazyk im nerobil problém. Už sme len počuli „pass“ prihraj mi, aj keď niektoré deti boli z Poľska, iné z Bulharska, z Anglicka a z Holandska. Našťastie deti nemajú žiadne predsudky.

Všeobecné zhrnutie a naše postrehy:

 • orientačne som spísala koľko tam taký život stojí. Jedlo v reštauráciách pri mori: hamburger 6- 8 eur, gyros – 8 eur , klasický obed cca 15 eur,  zmrzlina – 2 eurá, pivo – 3 eurá, nealkoholické nápoje- 3 eurá, kokteily cca 6 eur
 • pre deti zábavný park (tzv. fun park) – všetko 1 euro, či hrali basketbal alebo stolový hokej /futbal alebo len tak sa vozili na hracom aute.
 • slnečníky a lehátka na pláži – zadarmo, ak by ste si kúpili jeden drink priamo na pláži. Považujem to za skvelú voľbu. Zapožičanie inak stojí 3 eurá.
 • výlety – napr. do Aquaparku v hlavnom meste Thessaloniki. Ak by ste chceli ísť pozrieť za pamiatkami, odporúčam mesto Thessaloniki
 • mali sme výhľad na olympskú riviéru
 • more bolo teplé, ale nebolo kryštálovo číre, ako som možno očakávala. Môže byť, že pobrežie sithonie je krajšie.
 • jedlo – radi všade dávajú tzaziki, kôpor, čerstvé olivy.
 • veľký supermarket blízko hotela,  nakúpiť viete všetko za rozumnú cenu. Tam sme si kupovali aj drogériu, keďže sme mali so sebou iba príručnú batožinu.
 • po večeroch mi už bola zima, ale bola som takmer jediná, ktorá mala dlhý rukáv
 • komáre? tak toto ma trochu vystrašilo. Ešte pred dovolenkou mi ľudia vypisovali:“ Tam vás zožerú komáre“. Na túto otázku mi po príchode nevedel dať ani pán šofér, ani recepčná. Niekedy sú, inokedy nie, záleží aj na lokalite. My sme mali pozitívnu skúsenosť s komármi. Jednoducho neboli, alebo nás neštípali. Pritom mňa majú celkom radi :).
 • všade je krásna zeleň, preto je možné, že na niektorých miestach komárov zaregistrujete.
 • taxi sme využili ich lokálnu, odporúčam. Za taxi aj s požičaním detských sedadiel sme zaplatili 80 eur za cca 100 km. Považujem to za dobrú cenu. Čo vám môžem odporučiť je vždy spočítať náklady vrátane transferu. Ako ďaleko je miesto kam máme namierené? Koľko ma vyjde cena letenky, ubytovania a transferu? To sú najväčšie a najdôležitejšie položky, ktoré majú vplyv na cenu konečnej dovolenky.

More:

Z vlastnej skúsenosti viem, že je iné cestovať, keď človek nemá dieťa, iné cestovať keď má jedno dieťa a iné keď má dve a viac detí. Stalo sa mi, že mi napísali: „Veď tá cena nie je ani taká výhodná?!“ Nakoniec som zistila, že dovolenkovali s jedným dieťaťom mimo sezóny niekde úplne v inej destinácii. Prosím neporovnávajte neporovnateľné.

Každý má svoje priority a šetrí tam kde sám uzná za vhodné. Niekto chce využiť 5 hviezdičkový hotel so super službami a poletí za akciovú cenu napr. za 30 eur, iný si zas prenajme apartmán, v ktorom si bude variť a tak zas ušetrí na ubytovaní nejaké peniaze. Každý si môže zvoliť svoje preferencie, či chce mať ubytovanie priamo pri mori, alebo mu nevadí bývať trochu lacnejšie a to ďalej od mora. Záleží všetko len a len od vás. Cestujeme rôzne a neraz bývame v luxusných vilách s výhľadom na more.

Tentoraz som však v Grécku nenašla výhodné ubytovanie, ktoré by spĺňalo naše kritériá. Ubytovanie som zajednala priamo cez hotelovú stránku. Napísala som im či mi vedia poskytnúť zľavu. Niekedy oslovím aj cest.agentúry, napr. invia to mala tiež v ponuke a ponúkli mi o 100 eur horšiu cenu, ako hotel priamo. To však nemusí byť pravidlo.

Ak však chcete hľadať ubytovania čo najjednoduchšie, odporúčam pozerať rezervačné portály ako sú  booking a airbnb. Ak pôjdete cez môj odkaz ušetríte aj vy aj ja (stačí kliknúť na “ booking“ a „airbnb“ :), zato vám vopred ďakujem. Tieto stránky sú skvelou voľbou, avšak častokrát nenatrafíte na cenovo dostupné all inclusive hotely, (napr. to Grécko). Z toho dôvodu niekedy kombinujem. Záleží aj od rozpočtu aký mám.

E knihu, ktorú som napísala práve pre vás, som do nej spísala konkrétne tipy a triky, ako dovolenkovať a cestovať s rodinou lacnejšie to všetko podľa vašich predstáv. Som nesmierne vďačná, keď dostávam na eknihu pozitívne ohlasy.

V prípade, že sa vám článok páčil tak budem rada tlačítku“like“ poprípade zdieľaniu.

Ďakujem Gabi 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *