Nové pravidlá u leteckých spoločností

Aktualizované dňa 19.1.2019.

Zmeny, ktoré sa týkajú nás všetkých, ktorí cestujú nízkonákladovými spoločnosťami RYANAIR a WIZZAIR.

Prosím čítajte s porozumením. Snažila som sa to opísať čo najjednoduchšie. Pre ľahšie pochopenie dávam za príklad nasledovné pojmy:

  • Batožina rozmerov 40x30x20cm (WIZZAIR), 40x20x25cm (RYANAIR)- budem nazývať ruksak /kabelka.
  • Batožina rozmerov 55x40x23cm (WIZZAIR), 55x40x20cm (RYANAIR) – budem nazývať príručná batožina.
  • Batožina alebo ruksak/kabelka na palube lietadla – budeš mať pri sebe v lietadle, ideš s ňou cez bezpečnostnú kontrolu.
  • Batožina v podpalubí = batožina, ktorú odovzdáte ešte pred bezpečnostnou kontrolou (check in desk – pri registračnom pulte). Výhoda, môžete tam zbaliť všetky predmety, ktoré nemôžu ísť hore do lietadla. Sú to ostré predmety ako nožnice, tekutiny, ktoré sú v balení viac ako 100 ml.

Aj u Wizzair aj u Ryanair je v základnej cene letenky po novom ZADARMO iba JEDEN RUKSAK/KABELKA! Jednotlivé pravidlá vysvetlené ďalej:

WIZZAIR:

  • ZADARMO: vyberiete si ruksak / kabelku do lietadla (1ks), musí sa vám zmestiť v lietadle pod sedadlo pred vami.Vrátane duty free tašky, ktorú si zakúpite na letisku.
  • ZAPLATÍTE A KÚPITE SI:⬇️
  1. WIZZ PRIORITY na osobu/letenku (cena 5 €-17 € online), vezmete si dve batožiny do lietadla. To znamená ruksak/kabelku 40x30x20cm a príručnú batožinu 55x40x23cm (max 10 kg). Pozor, obidve batožiny musia spĺňať podmienky bezpečnostnej kontroly. Tekutiny do 100 ml a žiadne ostré predmety. Viac info na stránke wizzair.
  2. EXTRA BATOŽINU / Checked Bag – ( cena 9-27 € online, max 10 kg, 20 kg vás bude stáť 15 € až 50 €)  to znamená, kúpite si batožinu do podpalubia.  Batožiny ( 10 kg ako i 20 kg) odovzdáte ešte pred bezpečnostnou kontrolou pri registračnom pulte = tam kde sa odovzdávajú bežne veľké kufre. Skvelé je, že si zbaliť môžete tekutiny aj nad 100 ml.

Po novom zaniká možnosť si ZDARMA zobrať príručnú batožinu  rozmerov 55x40x23 cm (do 10 kg), ako to bolo doteraz.

RYANAIR:

  • ZADARMO: Na palubu lietadla pôjdete iba s ruksakom/ kabelkou (40x20x25cm – musí sa zmestiť pod sedadlo pred vami). Vrátane duty free tašky, ktorú si zakúpite na letisku.
  • ZAPLATÍTE A KÚPITE SI:⬇️

1) PRIORITY na osobu/letenku (6 € -10 € online) –vezmete si dve batožiny do lietadla.To znamená ruksak/kabelku 40x20x25cm a príručnú batožinu rozmerov 55x40x20 cm (max 10 kg).

2) EXTRA BATOŽINU/ Checked Bag – ( cena 10 € – 12 €  za max 10 kg batožinu, 20 kg batožina vás bude stáť 25 € )  to znamená, kúpite si batožinu do podpalubia.  Batožiny ( 10 kg ako i 20 kg) odovzdáte ešte pred bezpečnostnou kontrolou pri registračnom pulte = tam kde sa odovzdávajú bežne veľké kufre. Skvelé je, že si zbaliť môžete tekutiny aj nad 100 ml.

Viac info na stránke ryanair. 

Po novom zaniká možnosť si ZDARMA zobrať príručnú batožinu  rozmerov 55x40x20 cm (do 10 kg), ako to bolo doteraz.

PS: Poriadne si to prečítajte a následne prerátajte, čo sa vás bude stáť menej peňazí. PRIORITY aj EXTRA BATOŽINU platíte na osobu za jednosmernú letenku! Ceny, ktoré uvádzam od- do, cena záleží od destinácie, či letíte v sezóne alebo mimo sezóny.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

TIPY A MOJE POSTREHY:

Moje postrehy a ako to budem riešiť ja s rodinou – 4 členná rodina, 2 deti (5 a 7 rokov)

Po novom sa pre našu 4 – člennú rodinu asi najviac oplatí kúpiť si jednu 20 kg batožinu a ísť do lietadla iba s ruksakom a s kabelkou a využiť rozmery 40x30x20cm. Bude záležať od destinácie a v akom období poletíme. Pokiaľ cestujete dvaja, na zváženie je kúpa PRIORITY pri obdivoch leteckých spoločností. 

PS: Mám tušenie, že som takýto článok neaktualizovala naposledy!. Tí, ktorí máte moju e-knihu, “ Ako si zorganizovať dovolenku s deťmi v Európe lacnejšie ju budem aktualizovať vrátane nových pravidiel. Kto ju ešte nemáte a chcete sa dozvedieť ako dovolenkovať s rodinou lacnejšie tak klik ⬆️.

 

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *