Dubaj s deťmi – dostupná letná dovolenka v zime (1/5)

Dubaj dovolenka s deťmi

Dubaj – áno či nie?

Za našu rodinu hlasujeme jednoznačne ÁNO.

  • za krátky čas sa dostanete zo zimy do tepla
  • bezpečná dovolenková destinácia
  • zážitkový raj pre deti
  • zaručené teplo a sucho s možnosťou kúpania sa v mori

Dubaj je ideálna destinácia pre rodiny s deťmi. Sú tu nekonečné možnosti, a na nezaplatenie je skutočnosť, že za 5,5 hodín môžete tráviť zimné obdobie v teple.

My sme si vo februári užívali 29 stupňov v tieni a kúpali sa v mori, ktoré malo cca 23 stupňov. Cítite sa bezpečne, všetko je perfektne vybudované pre rodiny s deťmi. Takisto som nemala žiadne obavy, že by naši chlapci dostali nejakú nepríjemnú virózu.

Prvotný zážitok budete mať z toho, že je všetko veľké. Bude sa zdať, že ste k niečomu blízko a nakoniec zistíte, že ste od cieľa poriadne ďaleko. Mrakodrap, pri ktorom stojíte, trvá obísť 15 minút (skúste si spraviť fotku pri najvyššej budove na svete Burj Khalifa – 830 m.)

Ďalší príklad: stanica metra Dubaj Mall by mala byť hneď pri nákupnom centre Dubaj Mall, cesta vám však potrvá asi 15 min a to podotýkam v tom prípade, ak sa necháte viesť pohyblivým chodníkom. Metro je nielen čisté, ale aj voňavé.

A vôbec, v Dubaji máte všetko čisté a voňavé. Nikde nenájdete žiadne smeti (aspoň my sme sa pohybovali v lokalitách, kde sme žiadne nepostrehli).
Ľudia sú tu veľmi milí a ochotní pomôcť.

Mesto Dubaj (cca 3,1 mil. obyvateľov) je rozsiahle, orientovanie a premiestňovanie sa po meste je však napriek tomu úplne jednoduché.

Letenky:

Do Dubaja sme si naplánovali cestu cez jarné prázdniny, preto som mala pre hľadanie leteniek presne určený termín.

Spiatočné letenky s nízkonákladovou spoločnosťou Wizzair na osobu vyšli 160 eur. Prilietali sme na letisko DWC. Vzhľadom na to, že to nebol flexibilný dátum, to bola super cena :). Ak neviete ako hľadať letenky a všetko okolo vašej cesty, tak pre vás som pripravila kompletný návod ako si zorganizovať dovolenku s deťmi.

Pokiaľ máte jazykovú bariéru, rezervujte si letenky radšej cez slovenský pelikán. V prípade, že by nastal akýkoľvek problém s vašou rezerváciou, viete sa jednoduchšie dorozumieť. A sú každopádne spoľahliví, ja mám s nimi len dobré skúsenosti.

Let trvá od 5-6 hodín. Nakoľko lietadlo Wizzairu letí z Budapešti priamo do Dubaja a späť a posádka nesmie byť vo vzduchu viac ako 12 hodín, môže sa stať, že sa cesta predĺži o medzipristátie. Našťastie, nás medzipristátie na Cyperskej Larnake obišlo.

Ubytovanie:

Ubytovanie som zajednala cez booking.com už pred pol rokom. Nakoľko som v tom čase ešte nemala preštudované lokality v Dubaji, konkrétnu hotelovú izbu som rezervovala s tým, že ak neskôr nájdem niečo lepšie, zdarma ju stornujem. Ak hľadáte apartmány napr. aj u domácich, tak skúste pozrieť cez obľúbený portál Airbnb. Dokonca keď pôjdete cez môj odkaz, tak získate zľavu na prvú rezerváciu. O tom ako zľavy využívať, som písala v samostatnom článku.

Nakoniec sme si ubytovanie Premier Inn v časti Al Jaddaff ponechali, čo vôbec neľutujem, pretože sme si užili týždenný pobyt za úžasných 270 eur pre 4 osoby na 6 nocí. K dispozícii sme mali veľkú priestrannú izbu s modernou kúpeľnou a vyhrievaným rooftop bazénom.

O tomto skvelom ubytovaní napíšem samostatný článok s podrobnejšími informáciami, pre koho je toto ubytovanie vhodné, a pre koho nie.

Každopádne, ubytovanie v Dubaji odporúčam zajednať si aj s vyhrievaným bazénom. Dve hodinky relaxu po raňajkách, resp. po celodennom výlete po nádhernom Dubaji v 31-stupňovej vode, je na nezaplatenie.

More (Perzský záliv) bolo vo februári pre mojich fajnových chalanov dosť studené, 23-24 stupňov ich vôbec nenadchlo. Preto boli veľmi vďační za vyhrievaný bazén na streche hotela. LOVED IT.

Ako to je so stravou v Dubaji – drahá/lacná?

Nakoľko moje deti ( a asi nielen moje 😀 ) sú dosť vyberavé – hlavne náš starší syn Dávid – uspokoja ich len tradičné fastfoodové jedlá akými sú špagety, hranolky, nugetky, palacinky….a mohla by som ďalej menovať podobné rýchle a „zdravé“ jedlá. Možnosť ochutnávky nových, aj exotických jedál ich vôbec neláka.

Našťastie boli v hoteli v ponuke výborné raňajky formou bohatých švédskych stolov, z ktorých si aj moji fajnšmekri vedeli vybrať. Od klasických suchých raňajok v podobe šunky, salámy, syrov, omelety, párkov či klobásky až po arabské teplé jedlá nájdete všetko. Na výber bolo aj veľké množstvo pečiva, sladkého a ovocia a pudingových a ovocných pohárov.

Raňajky boli naozaj chutné a pre deti boli dokonca zdarma. Cena 20 eur na rodinu – v konečnom dôsledku 5 eur na osobu – len potvrdila, že sme si vybrali dobrý hotel. Na Dubaj perfektná cena!

Jedlo vás môže vyjsť úplne lacno alebo úplne draho.  Záleží na tom, čo preferujete a ako sa chcete rozmaznávať. 

Obrovský výber jedál máte však aj priamo v nákupných centrách ako v známom Dubaj Mall alebo Mall of the Emirates. Najete sa celkom chutne, v priemere za 7-8 eur, čo je taktiež vynikajúce na Dubaj.

Samozrejme, ceny v reštauráciách alebo hotelové menu sa pohybujú od 20-30 eur/osoba. Ponuku jedál si môžete pozrieť aj na zľavových portáloch groupon.ae.
Tam začínajú jedlá od 15- 20 eur na osobu, na výber sú aj bohaté švédske stoly. Čiže záleží len na vás, či si sadnete do reštaurácie a pod 100 eur sa nenajete, alebo to dáte v tzv. fast foodoch za 30-40 eur rodina.

My sme napríklad zvolili 2x pizza hut. Deti milujú ich špagety, ja mám rada ich cestoviny na rôzny spôsob a manžel si pochutnával na pizzy. 🙂

Doprava: 

Prenájom auta, parkovanie

Po Dubaji sme sa ako rodina premiestňovali poväčšine metrom alebo taxíkmi.

Ak si vyberiete prenájom auta, nestojí veľa, vychádza cca na 20-30 eur na deň. Záleží na tom, v akom predstihu si vozidlo zarezervujete.

Parkovné v meste nie je drahé, pri známej pláži Jumeirah Kite Beach to bolo na 4 hodiny 11 AED (cca 3 eurá).

Parkovať viete aj zdarma a to v obchodných domoch ako v „Dubaj Mall“, odkiaľ sa dostanete na najvyššiu budovu Burj Khalifa, alebo v obchodnom centre „Mall of the Emirates“, kde sa zas nachádza umelo vytvorené lyžiarske stredisko.

Metro v Dubaji

Premiestňovanie v Dubaji metrom je úplne jednoduché. Sú tu iba dve linky – červená a zelená. Pokiaľ aj prestupujete z jednej linky na druhú a nevyjdete z areálu metra, oplatí sa dobíjať si cestovnú kartičku a nie kupovať celodenný lístok.

My sme si kúpili kartu na dobitie.

Kedy si kupovať kartu na dobitie a kedy celodenný lístok?

Celodenný lístok si kupujte v prípade, ak sa rozhodnete navštíviť viacero atrakcií na rôznych miestach využívajúc niekoľko staníc metra. Môžete s ním neobmedzene nastupovať a vystupovať v celom Dubaji. Ak sa napríklad za jeden deň budete chcieť dostať do Dubaj Mall (Burj Khalifa), potom sa previezť na Jumeirah pláž, po ceste vystúpiť pri nákupnom centre Mall of the Emirates, tak sa vám už oplatí investovať do celodenného lístku za 22 Aed (6 eur). Cena platí pre dospelých aj deti, zdarma cestujú iba deti do 5 rokov.

Dobitie karty

Nám sa osvedčila táto možnosť aj napriek tomu, že sme každý deň prestupovali zo zelenej linky na červenú a naopak.

My sme si každý deň zvolili nejakú zaujímavú atrakciu, takže sme využívali metro každý deň. Pre nás bolo výhodnejšie kartu si dobíjať. S deťmi sme sa nikam neponáhľali. Jedna cesta nás takto vyšla od zelenej linky aj s prestupom na červenú v jednom smere od 5 -9 AED (2-3 eurá). A to sme mohli ísť z jedného konca Dubaja na druhý.

Pozor, v metre sú vyhradené vagóny iba pre ženy a deti. Pokiaľ tam nastúpi muž, môže dostať pokutu aj 100 AED (cca 25 eur). Viackrát sa stalo, že si ľudia pred nástupom do vagónu nápis, ani vyobrazené nálepky matky s kočíkom a dieťaťom vôbec nevšimli.

Žien sa obmedzenie netýka 🙂. Rodiny môžu byť spolu vo vozňoch opäť na to vyhradených (úsmevné je, že sú tam väčšinou iba muži). Metro bolo čisté a voňavé, ale aj celkom plné, tak sme viac stáli, ako sedeli.

Taxi v Dubaji

Prekvapivo sú taxíky naozaj lacné vzhľadom k tomu, že za služby (jedlo v reštauráciách, poprípade vstup k hotelovým bazénom) si priplatíte. Napríklad z letiska DWC na druhý koniec Dubaja – časť v ktorej sme bývali, Al Jaddaf , cca 50 km – nezaplatíte viac ako 35-40 eur.

Najlepšie je využívať city taxi Dubai. Jednoducho si stiahnite ich aplikáciu DTC a funguje to podobne ako uber. Samotný Uber je však v Dubaji drahý.

Čo vidieť s deťmi v Dubaji? Kde všade sme boli a čo všetko sme si užili?

V prvom rade chcem napísať, tak ako to platilo pri jedle, tak je to aj s atrakciami. Na niektoré miesta sa dostanete zdarma, alebo za málo peňazí, inde zas si vstupné budete musieť priplatiť. Ale aj pri tých drahších atrakciách mám tipy ako ušetriť a kedy sem prísť. (to bude ďalší článok)

Atrakcie, ktoré sme s rodinou navštívili:

  1. deň- Najvyššia budova sveta – Burj Khalifa, najväčšie nákupné centrum – Dubaj Mall, hneď vonku – tancujúca a svetielkujúca fontána na hudbu (fonána zdarma
  2. deň –Kúpanie sa v hotelovom vyhrievanom bazéne, verejná pláž Jumeirah Beach (JBR) – vstup zadarmo
  3. deň – Atlantis Aquavanture Aquapark a The Lost Chambers – najväčší aquapark v Dubaji s vodným akváriom
  4. deň Safari tours – do púšte na džípoch – drifting , jazdenie na ťavách, program, bohatá večera aj so snackom a s neobmedzenými nealkom (vynikajúci program!) Mall of the Emirates – obchodné centrum s umelo vytvoreným lyžiarskym strediskom aj so sedačkovou lanovkou.
  5. deň – Verejná a veľmi obľúbená pláž Kite Beach, odkiaľ, ak je pekné počasie, máte výhľad aj na 7* hotel Burj Al Arab (vstup zdarma)
  6. deň – Theme Parks – tematické parky Motiongate (s Hollywoodom), Legoland, Vodný park Legoland a Bollywood. (Tak toto bola asi najlepšia zábavka pre nás aj pre naše deti. Za celý deň sme stihli prejsť Motiongate a časť Legolandu. Najviac sme sa zabavili v Motiongate.

Viac sa dočítate v článku o ňom 🙂

Ak by sme mali viac času, pozreli by sme aj starý Dubaj a trhy so zlatom. V pláne bola aj návšteva krásnej záhrady – Miracle Garden (vraj nádherná upravená obrovská záhrada), ktorá má na tripadvisori vynikajúce hodnotenia.

Takisto by sme neboli vynechali hlavné mesto Emirátov – Abu Dhabi s nádhernou mešitou a známe formule. Motivácia nabudúce! 🙂

Dovolenky a cestovanie s deťmi sú super. Vyvolávajú v nich zážitky, ktoré sa premieňajú v hry. Ani tentoraz tomu nebolo inak.

Po návrate z dovolenky sa moje deti začali hrať s dávno prachom zapadnutými džípmi. Zdolávanie piesočných dún v imaginárnej púšti osviežilo spomienky na nezabudnuteľné okamihy v exotike.
Chlapci sa tiež nezabudli zahrať na metro: „Next station is bla bla bla“, a potom sa smiali na svojich vymyslených a skomolených názvoch metrových zastávok.

Z lega si stavajú najvyššiu budovu sveta Burj Khalifa, o chvíľu sa z nich stávajú predavači a kupci v najväčšom obchode so sladkosťami v nákupnom centre v Dubaj Mall (candy shop). Predaj strieda hra na kolotočiarov, alebo na žraloka vo vode.

Je úžasné sledovať ich fantastické hry!

Každý z nás si odnáša svoj nezabudnuteľný a jedinečný zážitok.

Verím, že sa vám tipy ohľadom tejto, pre niekoho milovanej, pre iného neznášanej, ale určite zaujímavej destinácie páčili! My ešte s Dubajom ani zďaleka nekončíme!
K tomuto článku pribudnú ďalšie štyri! Tak nás nezabudnite sledovať a tento článok zdielať medzi vašich známych a kamarátov.

Verím, že sa tieto rady niekomu zídu :). Sledovať nás môžete tu:

—————————————————————————————————————————————

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *