5*rezort Acapulco, Cyprus – koľko nás vyšla dovolenka s deťmi na vlastnú päsť

5* Acapulco rezort na severnom Cypre ponúka všetko čo si len viete predstaviť: úžasný Aquapark pre všetky vekové kategórie, zábavný lunapark, skvelé bazény, zaujímavé animačné programy. V ponuke je aj vonkajšie detské ihrisko, detská herňa v interiéri a vnútorné spa a casino, ktoré sme ani nestihli vyskúšať. A v neposlednom rade fantastické jedlo!

Rezort, o ktorom som pís5ala v článku “ 5* rezort Acapulco, Cyprus – luxus za málo peňazí“ sa nachádza v bezprostrednej blízkosti piesočnatej pláže s krásnym výhľadom na priezračné teplé more. 

Dôvody, prečo si zorganizovať dovolenku na vlastnú päsť

 • Vyjde vás o tretinu až polovicu lacnejšie, tak ako i nás. Ako to viem? Od Slovákov,  ktorí tu dovolenkovali cez cestovku.
 • Sami si viete naplánovať ľubovoľný počet nocí a prísť sem v hociktorý deň v týždni, resp. prihliadnuť na termín letu.
 • Viete prísť na dlhšie za menej peňazí. Naša dovolenka na 12 nocí nás vyšla o polovicu menej ako dovolenkujúcich, ktorí sem prišli cez rôzne cestovky väčšinou na 7 nocí.
 • Cena leteniek sa môže pohybovať medzi 40 – 150 eurami, v priemere dostanete letenku za 50 až 80 eur, čo je výhodné.
 • Môžete si zvoliť rôznu formu stravovania v podobe raňajok, polpenzie alebo light all inclusive. Odporúčam polpenziu.
 • V prípade problému s organizáciou tejto konkrétnej, alebo aj inej dovolenky som vám ochotná poradiť i pomôcť (som k vašim službám.) 🙂 

Porovnanie výhod cez cestovku / na vlastnú päsť

Na vlastnú päsť pre našu rodinu:

Ubytovanie na 1 noc s polpenziou pre 4 osoby (2 dospelí + 2 deti) = 125 €

Ubytovanie na 1 noc s polpenziou pre 1 osobu = 31,25 €

 • Na 12 nocí pre našu 4- člennú rodinu vyšlo ubytovanie s polpenziou na 1500 eur. Polpenziu sme mohli navýšiť na light all inclusive za cca 60 € rodina/ noc, avšak by sa nám to neoplatilo, píšem ďalej.

Cez cestovku od iných rodín:

 • Podľa informácií od dovolenkujúcich, ktorí sa ubytovali cez cestovky, ceny za dovolenku pre 4 – členné rodiny sa pohybovali v rozmedzí od 2600 € – až po 4000 €. Iba za 7 nocí!

Je tento resort naozaj za babku? Myslím si, že áno. Za služby a za všetko, čo tento úžasný 5* resort ponúka, to jednoznačne stojí za tie peniaze pri organizovaní na vlastnú päsť.

(Priznám sa, 4000 € dať na dovolenku na 1 týždeň  v Európe mi v tejto dobe príde neskutočne drahé. Za tú cenu už bohate môžete ísť do exotiky.)

Polpenzia alebo light all inclusive?

Na začiatok by som rada podotkla, že ľudia s modrým náramkom (cez cestovku) mali zaplatený light all inclusive. Vysvetlím, čo to znamená. Light all inclusive treba chápať ako niečo medzi all inclusive a plnou penziou. Zahrnuté sú v tom raňajky, obedy a večere, nie však desiaty, olovranty, zmrzliny a niektoré nápoje. Počas dňa ste si museli pre pochutiny zájsť do jedného jediného baru na konci hotela (vzadu pri veľkých toboganoch). Drink (pivo, víno, nealko a pod.) vám podávajú na mieste iba počas obeda a večere.

Dovolenkujúci so zeleným náramkom (to sme boli my) sme mali zaplatenú polpenziu, čiže raňajky a večeru, všetko ostatné sme si museli kupovať. Hneď v prvý deň sme zistili, aké sú ceny v hoteli, a na základe toho sme sa rozhodli, že sa nám neoplatí navýšiť polpenziu na light all inclusive za 60 € na  rodinu/noc.

Prečo?

Ceny v hoteli nás príjemne prekvapili. Počas dňa sme si mohli kdekoľvek a kedykoľvek kúpiť to, po čom naše oči zatúžili. Napriek tomu sme nevedeli minúť viac ako 15 – 30 € na deň, a to sme si dopriali rannú kávičku, frape, ice tea, zmrzliny, nejaké fast foody (ako hranolky, hamburger) a večer pivo. Všetko tam stojí cca toľko, ako u nás na Slovensku.

Čo koľko stojí v hoteli:

Nápoje: Frappe – 12 lír (cca 2 €), espresso – 10 lír (cca 1,60 €) , Malé pivo – 10 lír (cca 1,60€), zmrzlina – 5 lír (cca 0,80 €), pomarančový džús ktorý odšťavujú priamo pred vami pri raňajkách – 12 lír (cca 2 €), ice tea – 10 lír (cca 1,60 €), cola, sprite – 10 lír (cca 1,60 €), 0,5 litrová voda – 10 lír (cca 1,60 €)

Jedlo: Dosť veľká porcia hranoliek – 20 lír (cca 3,20 €), slaní chipsy – 12 lír (cca 2 €), hamburger, wrap, kuracie nugetky to všetko cca 30 lír – (cca 5 €)

Jedlo bolo naozaj výborné, tak je na zváženie, či si zvoliť polpenziu alebo light all inclusive. (Na rovinu vám poviem, som rada, že sme nemuseli krátiť náš čas pri bazénoch a pri mori neustálym chodením na obed.)

Samozrejme, vždy to závisí od nastavenia mysle. Niekedy nám vyhovuje all inclusive, inokedy si sami varíme, a tentoraz padla voľba na polpenziu. Závisí to aj od veku detí, nášho rozpočtu a v neposlednom rade samozrejme od našej pohodlnosti, nakoľko si chceme užiť dovolenku relaxovaním a ničnerobením.
Je len na vás, čo si zvolíte, ale iba v tom prípade, ak pôjdete na vlastnú päsť! Cestovky poskytujú stravovanie výhradne formou all inclusive.

Náš podrobný rozpočet:

 • parkovné na  letisku vo Viedni – 80 eur na celých 12 nocí (samozrejme, môžete sa rozhodnúť, či si necháte auto zaparkované tu, alebo si zvolíte iný spôsob)
 • transfer z letiska do hotela – 130 eur
 • letenky pre 4 osoby – 270 eur (cestovali sme iba s ruksakmi, do ktorých sme zabalili 2 ks plaviek, chlapci futbalové dresy, nejaké tie tričká a nohavice, šaty a sukňu na prezlečenie. Chlapci si vystačili s pár kusmi oblečenia počas celého pobytu. Zoznam vecí aj s podrobným rozpočtom si môžete stiahnuť (viď formulár na konci článku).
 • polpenzia 4 osoby/12 nocí 1500 eur
 • trovy navyše v hoteli (jedlo, nápoje) 200 eur
 • foto od profesionálneho fotografa 60 eur. (Jednu z fotiek nájdete aj na mojom webe.)
 • ďalšie výdavky 50 eur  (drogéria, lopta, opaľovacie krémy, žiletka a pena na holenie; tieto veci sme si so sebou nevzali (nemohli), tak sme si ich kúpili až na dovolenke.

Základný rozpočet ako sme to mali my: Ubytovanie s polpenziou, letenky a transfer do hotela vyšli 1900 eur / 12 nocí / 4 osoby, + ďalšie naše výdavky (390 eur), ktoré sme mali my.

Vy to môžete mať inak :))

Ako si to všetko zorganizovať na vlastnú päsť:

Letenky:

Ešte predtým, ako napíšem článok o letenkách, pre lepšie pochopenie vám chcem priblížiť Cyprus ako krajinu.

Cyprus  má za sebou ťažkú históriu. Ostrov je od roku 1974 rozdelený na dve časti. Severná časť ostrova je tzv. Severocyperská turecká republika a južná časť ostrova – tzv.grécka časť –  je Cyperská republika – . Kým južná časť ostrova (grécka) je od roku 2004 členom Európskej únie a medzinárodne uznaný ako reprezentant ostrova Cyprus, severná časť je uznaná iba Tureckom.

Resort sa nachádza v severnej,  tureckej časti ostrova. 

Všetky cestovky sem lietajú iba cez Turecko. Lietadlo stojí 45 min v Antalyi a potom pokračuje na Severný Cyprus.

Pokiaľ idete do severného Cypru na vlastnú päsť, odporúčam letieť do Larnacy, (v gréckej časti uznanej EU), tak ako sme to spravili my!

Máte sem priame lety z Viedne (Wizzair aj Ryanair), z Budapešti (Wizzair) alebo aj z Krakowa (Wizzair) veľmi často za výhodné ceny. (Letieť priamo z Bratislavy na grécke letisko Paphos (Ryanair) neodporúčam, nakoľko sa hotel nachádza vyše 2 hodín od  letiska.) Výhodou je, že keď idete z Larnaky, tak ste na mieste do 1 hodiny aj 15 minút!

Možno mi neuveríte, ale ja som letenky zajednávala len 2 týždne pred odchodom v top sezóne v júli! Šťastie, alebo moja šikovnosť?

Pochválim sa, každopádne mám na lacné a rýchle letenky nos!

V tomto prípade som vyhľadávala letenky cez vyhľadávač kiwi alebo pelikan a potom ich priamo objednala cez leteckú spoločnosť. Kupovala som letenky 2 týždne pred dovolenkou! Bolo mi jedno, kam sa vyberieme v rámci Európy, hlavne, nech je zaručene teplo. Mojimi kritériami boli: hotel s toboganmi, rozumná cena za letenky aj ubytovanie s jedlom na viac ako 10 nocí, a v neposlednom rade sa vtesnať do dátumov od 10. do 27. júla.

Nízkonákladové spoločnosti majú po novom veľa obmedzení a teda na ich stránkach si musíte dávať pozor, aby ste náhodou nevedomky neodklikli niečo, čo vám navýši rozpočet. Majú to nastavené tak, aby sa menej skúsení pri zajednávaní leteniek poriadne zamotali!

Za príručné batožiny sa už dopláca, takže si treba zvoliť najlepšiu alternatívu, alebo si zbaliť veci do ruksaku, ako sme to spravili my. Treba si všetko vopred spočítať, či sa vám oplatí vziať napríklad 2 príručné batožiny, alebo jednu veľkú. Ďalšia pripomienka: ak nechcete zbytočne preplácať na rezervácii miesta v lietadle, v tom prípade môžete vykonať check – in iba 48 hodín pred odletom. Inak sa za sedadlo pripláca. Veľa drobností, ktoré treba poznať.

Všetky užitočné kontakty, linky si môžete stiahnuť tu a mať ich stále na jednom mieste! Pripravila som pre vás aj RADY a TIPY ako si zbaliť veci do 40 cm ruksaku, rozmer, ktorý je nízkonákladovými spoločnosťami povolený vziať si so sebou na palubu lietadla zadarmo.

Transfer z letiska:

Máte 3 možnosti:

 • zajednať si priamo taxík
 • využiť kombináciu autobus + taxík
 • požičať si auto

Začnem od konca. Požičať si auto, sa vám, myslím, neoplatí. Najmä, keď idete na takmer 2 týždne a ostávate v hoteli. Záleží na tom, ako si chcete vychutnať hotelové služby a jeho skvelé atrakcie. Toto u nás vôbec neprichádzalo do úvahy. Je to iné, keď dovolenkujeme s deťmi, ktoré nemajú chuť sa denno-denne presúvať, a samozrejme iné, keď ideme bez detí. Ak by sme išli napríklad na 4 dni, tak by sa cena za  požičanie auta vyrovnala cene transferu, čo by bolo na zváženie.

Autobus ide priamo z letiska do Nikosie (zrýchlený spoj trval 30 min). Zo stanice v Nikosii sme využili „grécky“ taxík iba po hranice, nakoľko v gréckej časti je vyššia životná úroveň, čiže aj taxikári si pýtajú viac. Hranice sme prešli pešo za 3 minúty. Tam už čakal turecký taxikár, ktorý nás ochotne odviezol priamo k hotelu.

Samozrejme, dalo sa to urobiť aj oveľa jednoduchšie. Naspäť sme si priamo objednali spomínaného taxikára a dohodli s ním odvoz priamo z hotela na letisko Larnaka za 70 eur. Transfer nás teda obojsmerne vyšiel na 130 eur. Ak by sme si boli zvolili gréckeho taxikára, alebo priamo taxík z hotela (samozrejme je to asi jednoduchšie), tak by nás to vyšlo cca 200 eur. Kontakty  si jednoducho stiahnete vo formulári vyššie. (Kontakt na spomínaný taxík i na jedného Slováka, ktorý má cez tripadvisor dobré recenzie.) Ak by sme boli na tureckého taxikára natrafili skôr, tak za pohodlnú obojsmernú cestu zaplatíme spolu 140 eur! Čo je skvelá cena i na cyperské pomery.

Ubytovanie:

Nakoľko v čase rezervácie cez booking už voľná izba, akú sme chceli, nebola, objednali sme si ju priamo cez stránku hotela acapulco. Pokiaľ vám je sympatickejšia  rezervácia a komunikácia cez booking (stránka aj v slovenčine a s českou zákazníckou linkou), vkladám link aj na zľavový kód, s ktorým ušetríte 10% z ceny ubytovania – všetko som spísala na jedno miesto, stačí kliknúť.

Občiansky alebo pas:

Nakoľko ste v samostatnom štáte, uznanom iba Tureckom, ktoré nespadá pod EU, mali by ste sa sem dostať iba s pasom. V rámci ostrova, a tiež, keď prechádzate hranice z gréckej časti do tureckej, vám však bude stačiť iba občiansky preukaz. Turecký taxikár aj Slováci žijúci na ostrove nám potvrdili, že sa prechádzajú cez hranice zakaždým iba s občianskym preukazom. Pre istotu sme pasy mali so sebou.

Pre lepšie pochopenie ako tento skvelý rezort vyzerá, pustite si toto autentické videjko.

Záver:

Verím, že som vám pomohla a máte v tom jasno, ako si zorganizovať dovolenku na vlastnú päsť. Pokiaľ však máte obavy zorganizovať si dovolenku sami, tak mám pre vás dve ponuky, stačí kliknúť. Možno tu nájdete to, čo hľadáte…

Pripravila som pre vás zoznam na stiahnutie užitočných linkov a tel. čísel, týkajúce sa  zorganizovania si skvelej a nezabudnuteľnej dovolenky na Cypre. Ako bonus pridávam ukážku a zoznam vecí, ktoré sme mali zbalené do ruksaku na takmer 2 týždňovú dovolenku. Ide sa do tepla a nie do hôr, nepotrebujete veľa vecí! Stiahnuť môžete vyplnením formulára.

Prajem vám krásnu dovolenku, užívajte si leto!

Na instagrame nás môžete sledovať tu: www.instagram.com/potulkysdetmi

Na facebooku nás sledujte tu: www.facebook.com/potulkysdetmi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *