Ako dovolenkovať s rodinou lacnejšie na CYPRE – užitočné TIPY a RADY

Cyprus je nádherným magickým ostrovom v Stredozemnom mori. Nájdete tu krásne pláže s priezračným tyrkysovým morom. Sami sa presvedčte a čítajte ďalej :).

Podľa legendy sa práve na tomto ostrove zrodila bohyňa krásy AFRODITA.  Suché a teplé počasie zaručene budete mať od mája do októbra.

PREROZDELENIE CYPRU

Krajina má za sebou ťažkú históriu. Ostrov je od roku 1974 rozdelený na dve časti. Severná časť ostrova je tzv. Severocyperská turecká republika a južná časť ostrova je Cyperskú republika – tzv.grécka časť.

Kým južná časť ostrova je členom Európskej únie a medzinárodne uznaný ako reprezentant ostrova Cyprus, severná časť je uznaná iba Tureckom.

My sme boli v gréckej časti ostrova. Výhodou je, že sa v tejto časti platí eurami. Ak by ste išli do tureckej oblasti (napr. Famagusta), dovolenka Vás môže vyjsť lacnejšie ako v gréckej časti ostrova.

Nelieta sem však žiadny priamy spoj. Táto časť krajiny je uznávaná iba Tureckom a práve preto sa sem lieta výlučne cez túto krajinu.

AKO SA SEM DOSTAŤ

Cyprus má dve letiská. Letisko v Paphose a v Larnake. Z Bratislavy a z Budapešti do Paphosu lieta spoločnosť Ryanair. Z Budapešti do Larnaky budete letieť s nízkonákladovkou Wizzair.

Letenky na jar sa dajú kúpiť už za 60 Euro. Veľmi dobrá cena za letenku v hlavnej sezóne je okolo 90- 160 Euro vrátane všetkých poplatkov.

O tom ako a kde hľadať letenky, TIPY a TRIKY ako ušetriť za letenku, napíšem viac v mojom pripravovanom e-booku.

Letenky vyšli našu 4-člennú rodinu 550 Eurí vrátane všetkých poplatkov. Cestou tam sme leteli napriamo z Budapešti do Larnaky. Cestu späť sme mali s prestupom v Aténách.

Ceny leteniek v čase kúpy na priamo boli dvojnásobné. A tak sme si urobili aj jednodňový výletík do Atén. Aj o tom budem písať ako takéto prestupy využiť čo najefektívnejšie.

OSTAŤ V LARNACE, V PAPHOSE, ALEBO ÍSŤ POZRIEŤ INDE?

Z vlastnej skúsenosti odporúčam ísť inde do destinácií, o ktorých píšem ďalej v článku. Ak by ste po prílete predsa len chceli ostať v Larnake alebo v Paphose, pripravte sa nato, že najkrajšie pláže neuvidíte.

Mňa osobne pláž v Larnake vôbec neočarila. More tam nie je tak priezračné a pláže nie sú tak čisté ako smerom na juhovýchod ostrova.

Paphos je najkrajšie historické mesto na ostrove. Vhodné pláže na kúpanie tu moc nenájdete. A ak áno, budú turistami preplnené.

AKO SA DOSTAŤ Z LETISKA

Z letiska sa najlacnejšie dostanete do Vašej destinácie autobusom. Za jednu cestu autobusom zaplatíte 1,50 euro cez deň a 2,50 euro v noci. My sme si naplánovali cestu z Larnaky letiska do centra Larnaky. Prespali tu jednu noc a na druhý deň sa vybrali do našej dovolenkovej destinácie.

Cesta z centra Larnaky do destinácie Protaras nás vyšla 3 eurá. Naše deti mali zadarmo. Oplatí sa to, nie?

Akurát sa treba pripraviť, že cestovanie trvá dlhšie, niekedy aj 2,5 hodiny, ale aspoň uvidíte ako žijú domáci Cyperčania. Presný zoznam a časy nájdete. http://www.cyprusbybus.com/

Najrýchlejšie a najpohodlnejšie sa dostanete z letiska na Vaše miesto práve taxíkom. Cesta cca 60 km vyjde približne 50 euro.

KAM ZA NAJKRAJŠÍMI PLÁŽAMI

Rozhodne by ste mali ísť pozrieť oblasť Ayia Napa, Protaras a Kapparis. Sú vzdialené približne 60 km od letiska v Larnake a vyše 180 km od letiska v Paphose.

 TIP: Ak najbližšie budete vyberať letenky, zvážte aj vzdialenosť letiska od Vašej destinácie.

Letoviská Protaras a AyiaNapa sú známe dlhými a širokými piesočnatými plážami. Vaše deti sa tu perfektne vyjašia. Toto miesto odporúčam práve dovolenkujúcim rodinám.

Foto: VRISSIANA BEACH/ PERNERA BEACH, Protaras

Na túto pláž (viď foto hore) sme chodievali najviac a bola k nášmu hotelu najbližšie. Je dlhá a široká. Miesto nájsť, tu vôbec nebol problém. More bolo kľudné, až na jeden deň, keď boli veľké vlny. Vo vlnách sme sa vyšantili. 🙂

FIG TREE BAY Protaras

Táto pláž sa nachádzala takmer na konci Protarasu. Je označená tzv. „Blue Flag“ Beach – modrou vlajkou. Toto ocenenie dostávajú pláže, ktoré spĺňajú striktné kritériá. wikipedia

Piesok je tu najsvetlejší zo všetkých pláží, ktoré sme navštívili.

Ak by ste chceli pláže s čarovnými útesmi kam chodí menej ľudí, nájdete ich práve v Kapparis. Pre mňa je táto oblasť srdcovkou. Po skončení vysokej školy som tu žila a pracovala 3 mesiace.

Foto: FIREMAN BEACH, Kapparis

Táto pláž je označená „Blue Flag“ plážou. Nachádzajú sa tu záchody, bar s rýchlym občerstvením.V Kapparis natrafíte aj na tzv. „súkromnú pláž“ (viď foto dole).

Výhodou je, že tu moc turistov nenájdete. Na túto pláž sa dostanete ak pôjdete okolo Fireman pláže ďalej smerom na Trinity pláž. Kuknite cez „uja Gugla“ :).

Foto: „Súkromná pláž“ medzi plážami FIREMAN a TRINITY Beach, Kapparis

Za zmienku stojí aj to, že v časti Protaras a Ayia Napa sú samí Rusi a Angličania. V Kapparis natrafíte viacmenej na nemecky hovoriacich turistov.

TIP: Ak si prejdete celé pobrežie Kapparis máte postarané o zážitky z najkrajších pláží na ostrove :). Je tu naozaj nádherné tyrkysové more. Presvedčte sa sami

V Ayia Nape nájdete najznámejšiu pláž NISSI BEACH. Toto miesto som navštívila pred pár rokmi, keď som ešte nemala deti. V dnešnej dobe je to najvyhľadávanejším turistickým miestom na Cypre. Takže počítajte s množstvom ďaľších iných turistov.

KDE A AKO NÁJSŤ UBYTOVANIE

Na Cypre som už bola viackrát. Keď sa vyberiete s rodinou, najlepšie a asi najlacnejšie riešenie je ubytovať sa cez portál bookcyprus

Samozrejme, výhodné ponuky dostať aj cez portál „booking“. Ak si zarezervujete ubytovanie cez môj odkaz ► booking zľava dostanete 10% späť z Vášho ubytovania a to po ukončení Vášho pobytu. Nechcem byť tajnostkárka. Odmenu za Vás dostanem aj ja :).

My sme si našli ubytovanie v hoteli Kapetanios Bay Protaras. Zaplatili sme 80 Eur/noc pre štyroch aj vrátane polpenzie.Si myslím, že to je veľmi dobrá cena pre rodinu.

Odporúčam si zajednať polpenziu, nakoľko Cyprus je celkom drahé miesto na žitie. V reštaurácii sa pod 8 -10 Eur na osobu nenajete. Kokteily a pivá tu kúpite za 3 Eurá, niekedy majú akciu v konkrétnu hodinu za 2 Eurá.

Lokálne potraviny sa dajú kúpiť v miestnych supermarketoch. Keď sa ubytujete v Protaras, tak najvýhodnejšie bude si nakúpiť práve v Lidl.

Foto: Hotelový bazén, v pozadí vidno „Magic Water Show“ skvelý TIP, popisujem nižšie 🙂

KEDY SEM ÍSŤ

V podstate je to jedno. Na Cypre máte zaručené teplo a sucho od mája do októbra. Ak máte radi horúčavy tak jednoznačne navštívte ostrov v mesiacoch júl, august.

Ak si chcete predĺžiť letoooo, tak sem prídite v septembri/ v okóbri tak ako sme to spravili my :).

More bolo teplučké. Deň už bol kratší a slnko zapadalo okolo 6 tej večer. Vôbec nám to nevadilo. Cez deň sa však teploty vyšplhali na 30 stupňov Celzia. Výhoda bola, že bolo menej ľudí ako v hlavnej sezóne.  Tu takmer vôbec neprší, preto v tejto krajine moc zelene nenájdete. Iba ak sa vyberiete na túru k pohoriu Troodos v centrálnej časti ostrova.

KAM ÍSŤ DEŤMI A ČO ROBIŤ

Cyprus je plný histórie. Za zmienku stojí pozrieť aj hlavné mesto Nicosiu, ktorá je rozdelená práve na tureckú a grécku časť ostrova. Navštíviť sa oplatí aj Cape Greco – národný park. Odtiaľ máte výhľad na mesto Ayia Napa. Sem sa dostanete autobusmi 101, 102.

Foto: Národný park – CAPE GRECO

S Deťmi sa dá vyšantiť v cyperskom najväčšom vodnom parku http://waterworldwaterpark.com/. Bolo tam super, avšak musím im vytknúť celkovo drahé vstupné. Deti medzi 3 až 12 rokov platia 24 euro, nad 13 rokov sa platí 38 euro.

Toto vstupné pre deti sa mi nepáčilo. V tom čase náš syn dovŕšil 4 roky a musel platiť vstupné 24 Eur. Na väčšinu tobogánov ho však nepustili, nespĺňal výšku 105 cm a chýbalo mu necelých 5 cm.

Autobusy 101, 102 premávajú medzi Protarasom a AyiaNapou. Zastavujú aj pri waterparku.

Mesto Ayia Napa je väčšie a aj rušnejšie v porovnaní s Protarasom. V Protarase takisto nebudú chýbať bary, reštaurácie,  rôzne supermarkety a nájdete aj rôzne detské „fun parky“.

Vo fun parku stojí všetko 1 euro. Najviac sa oplatilo zakúpiť neobmedzený vstup na skákací hrad za 3 eurá na dieťa. Rodičia si vkľude sedeli a popíjali kým sa deti vyhrali a „vyskackali“.

Prikladám aj foto z FUN PARKU Protaras- neobmedzený na skákacie hrady 3 eurá/dieťa

Nudiť sa tam rozhodne nebudú žiadne deti. Sú tam obľúbené bary so živou hudbou. My sme radi navštívili bar SFINX. Neraz Vám tam zaspievala naživo „Adele“ alebo „Queen“. Vzadu tohoto baru bol aj menší skákací hrad, avšak dosť rýchlo to naše deti omrzelo.

V Protarase je veľmi obľúbená show „Magic Dancing Water Show“

TIP: Zadarmo vidieť show môžete z hotela, v ktorom sme boli ubytovaní:  „Hotel Kapetanios Bay“.

Šikovne sme našej rodine ušetrili nemalé peniaze, vyše 70 euro na rodinu. Hotel bol v priamom susedstve tejto show. Podaktorí mali izby priamo na show a mohli si ju pohodlne pozrieť s výhľadom zo svojho balkóna. My sme museli vyjsť na strechu hotela :).

Foto: MAGIC DANCING WATER SHOW

AKÁ JE TU KUCHYŇA

Cyperská kuchyňa je rovnaká ako kuchyňa z Grécka. Na Cypre sa vyrába tradičný syr Chaloumi, ktorého som sa osobne nevedela nabažiť. Dávajú ho všade do jedál, šalátov. Kúpiť je ho možné aj v obchodnom reťazci Lidl.

Tradičné jedlá sú prevažne z jahňacieho a bravčového mäsa, (gyros alebo souvlaki) rýb a šalátov (choriatiki). Na Cypre je obľúbená omáčka tsatsiki. Jedlá ako „club sandwich“ a hamburgery so syrom Chalouni sú taktiež veľmi známe. „Frape“, tzv. ľadová káva sa pije všade a vždy :). Cena Frape je 2,50 euro.

CENA NÁŠHO VÝLETU

Kompletná dovolenka pre našu 4 člennú rodinu na 11 nocí na ostrove Cyprus – ubytovanie s polpenziou, letenky vrátane všetkých poplatkov,transfer z letiska do destinácie, jednodňový výlet v Aténách cestou späť a míňanie na funparky, bary a reštaurácie nás vyšlo všetko spolu 1640 euro. Sme si to maximálne užili celá rodinka. Tento výlet odporúčam aj Vám.

Ak sme boli pre vás inšpiráciou, tak sa potešíme spätnej väzbe. Ako? Napr. komentovaním príspevku alebo formou kolonky „Like“našej stránky na facebooku ►  https://www.facebook.com/potulkysdetmi/  alebo „♥“ na instagrame  ► https://www.instagram.com/potulkysdetmi/ ĎAKUJEM

Ak si ubytovanie zarezervujete cez môj spomínaný odkaz na bookingu ►► booking zľava ak budete potrebovať pomoc pri rezervovaní Vášho ubytovania (alebo napísanie emailu priamo hotelu), tak Vám s tým rada pomôžem. Napíšte mi IP cez facebook.

Peknú dovolenku

Gabi 🙂

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *