Ochorelo Vám dieťa na dovolenke a vy nemôžete letieť domov? Ako sme dopadli a čo preplatí poisťovňa

Čo s tým, keď vám dieťa ochorie na dovolenke a nemôžete letieť domov? Nám sa to stalo práve na Sicílii. 

V prvom rade treba mať dobré poistenie. My sme sa rozhodli pre celoročné rodinné poistenie. Vybavovali sme to cez našu banku ČSOB, v ktorej máme účet.

Často sa nám stávalo, že sme poistenie riešili za pochodu priamo na cestách. Bol to jeden veľký stres. Osobné údaje ťukať narýchlo cez mobil cestou na dovolenku. Veď prečo to nerobiť na poslednú chvíľu?

AKÉ MÁME POISTENIE

Možno vás zaujíma, koľko nás také poistenie stojí. Cestovné poistenie pre našu 4 člennú rodinu stojí 48 euro na celý rok. Pokiaľ sa poistíte iba v rámci Európy, vyjde vás to ešte lacnejšie. My sme sa dali poistiť na celý svet, nakoľko sme vedeli, že nás čaká dobrodružstvo v Thajsku.

Aj o tom, ako sme cestovali po Thajsku a aký itinerár sme dali, spíšem článok. Do thajskej exotiky sme sa rozhodli ísť bez detí. Prečo? Dočítate sa v mojom článku „Dva týždne exotika bez detí – Som krkavčia matka?“.

KDE ZAČAŤ

Náš príbeh začal, keď sme sa s rodinou vybrali na 4 dni do Trapani na Sicíliu. Nechtiac sme si to predĺžili na 8 dní. Veď prečo nie?

V čase, keď sme odchádzali na dovolenku, som mala na stole rozrobený projekt. V práci som každému povedala vrátane šéfa, že sa vrátim o 4 dni a projekt dokončím a následne odovzdám. Bol to tzv. „deadline“.

Poznáte to isto aj vy, keď niektoré veci jednoducho neovplyvníte, aj keď by ste zrovna chceli a potrebovali. My sme si na takéto prekvapenia už zvykli.  Tí ktorí nás poznajú vedia, že sme expertmi na nečakané situácie.

Ty už prosím ťa nikam nechoď !“ Často počúvam od kolegovcov. Viac o nás sa dozviete v mojom príbehu.

ČO SA NÁM STALO?

Prvorodený syn dostal na dovolenke obojstranný zápal stredného ucha deň pred návratom domov.

Začali vybavovačky. Adrián našiel na internete najbližšiu nemocnicu. Taxi službu našiel podľa odporúčaní cez tripadvisor. Taxikár mal dobré hodnotenia a vedel trochu po anglicky. Neskôr sme si uvedomili, že to bolo naše najlepšie rozhodnutie na Sicílii.

Nasadla som aj s Dávidom do taxíka a za 10 minút sme boli na pohotovosti. Odtiaľ nás poslali na ďalšie štyri miesta. Mali sme obrovské šťastie na skvelého taxikára. Zostal s nami po celú dobu. V nemocnici sme trávili vyše dvoch hodín.

V tom čase som vôbec netušila, či máme z poistného nárok na tieto služby. V hlave mi preblesklo, koľko nás táto „sranda“ bude stáť. V tom momente mi to bolo naozaj jedno.

Bez taxikára by to bolo ozaj jedno veľké trápenie. Dohováranie sa v nemocnici bolo štýlom „rukami, nohami“ a do toho nejaké základy angličtiny od taxikára, ktorý mi robil prekladateľa. Podstatné je, že sme sa DOHOVORILI. V mnohých prípadoch Vám znalosť angličtiny nepomôže :). Aj o tom, ako sa nebáť cestovať, keď nepoznáte cudzí jazyk, budem písať v mojom ebooku.

Šok nastal, keď lekárka oznámila:  „V žiadnom prípade zajtra nemôžete letieť domov“. Keď som sa opýtala “Why”?… Odpoveď znela štýlom: Dávidove ucho „BOOM“, viac mi nebolo treba.

NAČO MÁTE/ NEMÁTE  NÁROK AKO RODINA

Za ošetrenie v nemocnici si pýtali čosi vyše 30 euro. Predpísali nám kopec liekov. Počnúc od antibiotík až po ušné kvapky. Cestou späť sme sa zastavili v lekárni a kúpili všetko potrebné. Na taxík sme minuli 30 Euro. Prišla mi to veľmi dobrá cena vzhľadom nato, že si taxikár zarátal cestu do nemocnice a späť s dvojhodinovým behaním po nemocnici.

Za tieto služby (taxík, ošetrenie v nemocnici, lekáreň) sme zaplatili spolu zhruba 90 Euro. Vrátili sme sa do apartmánu, v ktorom nás už čakal manžel s mladším synom.

Zavolali sme do ČSOB poisťovne. Chceli sme vedieť, ako postupovať v takýchto prípadoch. Všetky pokladničné doklady a správu z nemocnice (stanovenú diagnózu, kvôli čomu náš syn nemôže letieť) sme mali prefotiť a poslať na ich email. Následne to dali posúdiť ich internému lekárovi. Poisťovňa nám toto všetko schválila a následne preplatila na náš účet. 

 

AKO TO BOLO S LETENKAMI A UBYTOVANÍM?

Letenky pre nášho chorého syna a jednu sprevádzajúcu osobu uhradila a zajednala priamo ČSOB poisťovňa. Na otázku: „Prečo chcú preplatiť iba dve letenky, keď sme na Sicíliu leteli ako rodina s rodinným cestovným poistením?“ Odpoveď bola nasledovná:

„Ďakujeme za váš email. Chápeme situáciu, v ktorej sa Vaša rodina ocitla, avšak poistné plnenie sa vzťahuje len na poisteného, ktorému vznikla poistná udalosť, resp. pokiaľ sa jedná o osobu mladšiu ako 15 rokov, tak má nárok tiež jedna sprevádzajúca dospelá osoba.“

Dve letenky, ktoré nám poisťovňa nechcela uhradiť, sme si vyriešili po svojom. Myslím, že veľmi dobre. 🙂 Skúsili sme šťastie u leteckej spoločnosti, ktorou sme leteli. Musím uznať, že Ryanair prekvapil.

Žiadali sme vrátenie peňazí za letenky a v prílohe priložili potvrdenie z nemocnice. Vysvetlili sme situáciu, že nám nebolo odporučené letieť. Toto všetko vyplnili a poslali ďalej cez formulár na ich stránke.

Ryanair nám vyšiel v ústrety a vrátil peniaze za všetky letenky v podobe cestovného kreditu. Hneď sme prebookovali aj letenky pre manžela a mladšieho syna. Ako takéto letenky zarezervovať a načo si dávať pozor bude rozpísané v mojom pripravovanom ebooku.

UBYTOVANIE

Pred ochorením syna sme boli ubytovaní v malom apartmáne hneď pri mori. Keďže mal Dávid obojstranný zápal ucha a pri mori fučalo, rozhodli sme sa ubytovať vo vnútrozemí. Bolo to ďalej od mora. Našli sme si ubytovanie cez booking.

Bol to dom s veľkou záhradou a vonkajším bazénom. Ak si zarezervujete ubytovanie cez môj odkaz ► booking zľava dostanete 10% späť z vášho ubytovania a to po ukončení Vášho pobytu.

Ubytovanie malo byť hradené taktiež pre dve osoby. Avšak ako rozdeliť cenu za vilu? S poisťovňou sme sa dohodli, že si ubytovanie nájdeme a zaplatíme sami. Následne nám to bude preplatené na náš účet aj s ostatnými výdavkami. Dopadlo to tak, že nám dali rozpočet v akej cene si môžeme hľadať ubytovanie. Pre nás to bolo najlepšie riešenie.

Štandardný spôsob je však takýto. Vy ako poistená rodina nemusíte nič riešiť, všetko za vás vyrieši a uhradí poisťovňa. 

AKO TO CELÉ DOPADLO?

Chýlilo sa ku koncu našej dovolenky. Mali sme ísť do nemocnice na kontrolu. A vtedy prišla výborná správa od poisťovňe. „Zajednali sme na vašu adresu lekára, ktorý skontroluje stav vášho syna“.

„Jupíííí, nemusíme blúdiť a tráviť zbytočné hodiny v nemocnici. „Ide sa domov“, výborná správa od lekárky.

Na druhý deň nám poisťovňa zajednala taxík, ktorý nás odviezol na letisko v Trapani. Nemali sme žiadne starosti. Taxík k nám dorazil v dohodnutý čas. Prekvapenie prišlo aj vtedy, keď sa zamestnankyňa poisťovne spýtala, kam nás má z bratislavského letiska zaviesť taxík.

Bývame 45 km od Bratislavského letiska. Aj na taxi službu domov sme mali nárok. Toto sme však nevyužili. Auto sme mali zaparkované neďaleko letiska v Bratislave, tak nás taxikár zviezol aspoň nato miesto.

ZHRNUTIE, ČO SME MALI PREPLATENÉ NAŠOU POISŤOVŇOU ČSOB

  • taxík do nemocnice a späť (čakanie v nemocnici),
  • ošetrenie v nemocnici,
  • lieky,
  • ubytovanie pre štyroch, resp. celý dom / vila sa neráta na osoby
  • letenky pre dvoch,
  • lekárka na kontrolu,
  • taxík z letiska v Trapani,
  • taxík z bratislavského letiska domov – k nám to je 45 km. Túto službu sme využili iba k nášmu autu, ktoré sme mali zaparkované neďaleko letiska.

PS: Dva týždne po dovolenke nám volali z poisťovne, či všetko prebehlo v poriadku. Táto situácia ma milo prekvapila a hlavne v dnešnej dobe. Veľké ďakujem skvelým zamestnancom tejto poisťovni.

PONAUČENIE

Všetko zlé je na niečo dobré. Uško prestalo syna bolieť hneď ako si dal prvú dávku antibiotika. Predĺžili sme si 4-dňový výlet na 8 dní a ešte sme to mali zadarmo. Na Sicíliu sa ešte niekedy vrátime a pobeháme to tu krížom krážom.

Ak boli pre vás tieto TIPY užitočné, tak nás nezabudnite sledovať a dať LIKE alebo zdielať príspevok na facebooku a instagrame. Každý jeden LIKE a zdielanie ma hreje pri srdci 🙂

Ak chcete deťom prečítať rozprávkový ebook o čarovnej krajine, tak si ho môžete stiahnuť na mojej stránke gabimarczelova

Píšem tam užitočné RADY a TIPY o tejto krajine, ktorá je na zozname destinácií, ktoré treba vidieť v roku 2018.  A viete o ktorú krajinu sa jedná? Ak nie tak kuk na môj web stránku EBOOK ZDARMA

Pekný deň a veľa dobrodružných zážitkov vám prajem z vašej ďalšej dovolenky.

Gabi

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *